İngilizce öğretiminde dijital öyküleme yönteminin öğrencilerin dört temel dil becerisine, tutumuna ve motivasyonuna etkisi
The effect of digital storytelling method in English language teaching on students' four basic language skills, attitude and motivation
  1. Tez No: 996556
  2. Yazar: DENİZ YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
Özet
Öykü anlatımı her ne kadar insanlık tarihi kadar eski olsa da modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmaya devam etmektedir. Daha henüz küçük bir çocukken dinlemekten keyif aldığımız öyküler zamanla hayatımızın farklı durumlarında değişik şekillerde karşımıza çıkmayı sürdürmektedir. Öyküler, özellikle eğitim ve öğretim sürecinde,“öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerilerinin geliştirilmesinde”oldukça etkili bir öğrenme yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır (Dedebali, 2020 s.320). Öte yandan, teknolojide yaşanan gelişmeler, bireylerin iletişim ve öğrenme yöntemlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bu süreçte öğretimde kullanılan öyküler, değişen öğrenci profiline uyarlanarak çoklu medya araçlarıyla zenginleştirilmiş ve dijital öyküleme kavramı ortaya çıkmıştır. Özellikle yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde kullanılan dijital öyküleme, öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılımını sağlayarak dört temel dil becerisinin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Nicel araştırma yöntemi ile yürütülen olan bu çalışmada yarı deneysel desenlerden eşleştirilmiş kontrol gruplu ön-son test modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri İngilizce başarı testi, İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği ve yabancı dil öğrenme motivasyon ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine İngilizce başarı testi, İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği ve yabancı dil öğrenme motivasyon ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Hemen ardından deney grubu öğrencileri ile 6 haftalık dijital öyküleme yöntemi ile İngilizce dersleri işlenmiştir. Dijital öyküleme yöntemin uygulanmasından önce deney grubu öğrencilerine dijital öyküleme ve kullanılabilecek teknolojik materyaller ve uygulamalar hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Kontrol grubu ile dersler öğretim programında yer alan yapılandırmacı yaklaşımla işlenmeye devam edilmiştir. Sonrasında her iki gruba da son testler uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'da bir devlet ortaokulunda 8. sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 'Bağımlı gruplar t-testi' ve 'Bağımsız gruplar t-testi' kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, dijital öykülemenin kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin İngilizce başarılarının, İngilizce dersine yönelik tutum ve motivasyonlarının arttığı görülmüştür. Bu doğrultuda, dijital öyküleme yönteminin İngilizce başarısını ve derse yönelik tutum ve motivasyonu arttıran etkili bir yöntem olarak sıklıkla kullanılması ve benzer çalışmaların dijital öykülemenin, kelime bilgisi, dil bilgisi ve telaffuz gibi dil alt becerilerinin gelişimine ve farklı kademelerdeki öğrencilerin başarı, tutum ve motivasyonuna katkısını araştırması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although storytelling is as old as human history, it continues to be an indispensable part of modern life. Stories, which we enjoyed listening to as a young child, continue to appear in different situations in our lives in different ways over time. Stories are frequently used as a very effective learning method, especially in the education and training process,“in the development of students' cognitive, affective and psychomotor skills”(Dedebali, 2020 p.320). On the other hand, developments in technology have significantly influenced individuals' communication and learning methods. In this context, stories used in teaching have been adapted to changing student profiles and enriched through the use of multimedia tools, leading to the emergence of the concept of digital storytelling. Digital storytelling, which is used as a teaching method especially in teaching English as a foreign language, contributes to the development of four basic language skills by keeping students active in the language learning process. This study, conducted using a quantitative research method, employed a paired pretest–posttest control group design, which is one of the quasi-experimental designs. The research data were collected through an English achievement test, an Attitude Scale Toward the English Course and a Foreign Language Learning Motivation Scale. These instruments were applied as pretests to both the experimental and control group students. Subsequently, English lessons were conducted with the experimental group using the digital storytelling method for a period of six weeks. Before the implementation of the digital storytelling method, students were provided with the necessary information about digital storytelling as well as the technological materials and applications that could be used. The lessons with the control group continued in accordance with the constructivist approach included in the curriculum. Afterwards, post-tests were applied to both groups and the results were compared. The study group consisted of eighth-grade students attending a state secondary school in Istanbul. The research data were analyzed using paired-samples t-tests and independent-samples t-tests. The results of the study indicated that the experimental group, in which digital storytelling was implemented, showed improvements in English achievement, attitudes toward the English course and motivation. Accordingly, it can be recommended that digital storytelling is used more frequently as an effective instructional method that enhances English achievement, attitudes and motivation and that further studies investigate its contribution to the development of language sub-skills such as vocabulary, grammar, and pronunciation, as well as its effects on students' achievement, attitudes, and motivation at different educational levels.