Etbâu't-tâbiîn döneminde hakkında ihtilaf edilen râviler (7. tabaka özelinde)
Disputed narrators among the Atbāʿ al-tābiʿīn (Focus on the seventh ṭabaqa)
- Tez No: 996585
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada öncelikle Etbâu't-tâbiîn döneminin 7. tabakasında yer alan Kütüb-i Sitte râvileri, İbn Hacer'in Takrîbü't-Tehzîb adlı eserinden faydalanılarak tespit edilmiştir. Tespitimize göre bu tabakada 1051 râvi yer almaktadır. Bu râviler içerisinde haklarında ihtilâf edilen râvilerin oranı ve münekkitlerin söz konusu râviler hakkında farklı kanaatte bulunma sebepleri ise tezin ana konusunu teşkil etmektedir. İhtilâfı dikkate alınacak münekkitler, hicrî ilk üç asırda yaşayan âlimlerle sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda Etbâu't-tâbiîn döneminin 7. tabakasında yer alan 305 râvinin güvenilirliğinde, 53 râvinin zayıflığında, 78 râvinin metrûk olduğu hususunda ittifak edilmiştir. Hakkında ihtilâf edilen râvi sayısı 248 ve hicri ilk üç asır münekkitleri tarafından herhangi bir görüş zikredilmeyen râvi sayısı 382'tir. Münekkitlerin, 96 râvi hakkında sika- zayıf, 88 râvi hakkında zayıf- metrûk, 26 râvi hakkında sika- metrûk ve 24 râvi hakkında sika- zayıf ve metrûk olduğu hususunda ihtilâf ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca Kütüb-i Tis'a'da rivâyeti yer almayan ancak 7. tabakada hakkında ihtilâf edilen 14 râvi yer almaktadır. Münekkitten nakledilen bilginin nüshalara eksik yahut yanlış kaydedilmesi, râvi ve rivâyetleri hakkında sahip olunan bilginin farklılık arz etmesi, tenkit terimlerinin münekkitlere has farklı kullanımları dolayısıyla münekkidin kastının anlaşılamaması ve münekkidin cerh-ta'dîl tutumundan kaynaklanan farklılıklar râviler hakkındaki başlıca ihtilâf sebepleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the narrators of Qutb-ı Sitte, which are located in the 7th layer of the Tabaut- tabiîn period, were determined by making use of the work of Ibn Hacer called Takribul Takzib. According to our findings, there are 1048 narrators in this layer.The proportion of narrators about whom there is dissent among these narrators and the reasons why munaqqids have different opinions about these narrators constitute the main subject of the thesis.The munaqqids whose dissent will be taken into consideration are limited to the scholars who lived in the first three centuries of the Hijra.In this context, it was agreed that 305 narrators in the 7th layer of the Etbaul tabiin period were thiqah, 53 narrators were weak, and 78 narrators were matruk. The number of narrators about whom there is disagreement is 248, and the number of narrators for whom no opinion is mentioned by the critics of the first three Hijri centuries is 382. The hadith critics (nuqqād) differed in their assessments of 96 narrators as either trustworthy (thiqa) or weak (ḍaʿīf), 88 narrators as weak or abandoned (matrūk), 26 narrators as trustworthy or abandoned, and 24 narrators as trustworthy, weak, or abandoned. Moreover, there are 14 narrators of the seventh ṭabaqa whose reliability is disputed, despite the fact that no narrations from them are recorded in the Kutub al-Tisʿa. The main reasons for dissent about narrators include the incomplete or incorrect recording of information transmitted from the munaqqids in the copies, the difference in the knowledge of the narrator and his narrations, the failure to understand the munaqqids's intention due to the use of criticism terms specific to the critics, and the differences arising from the munaqqids's attitude towards Jarh-Ta'dil.