Kaynak tüketim muhasebesi ve sermaye öğeleri ilişkisi, örnek bir işletme uygulaması
The relationship between resource consumption accounting and capitals: An example of business application
  1. Tez No: 996615
  2. Yazar: EDA ERDEM CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Entegre Raporlama yaklaşımı ile stratejik bir yönetim muhasebesi aracı olan Kaynak Tüketim Muhasebesi (KTM) arasındaki ilişkiyi, yedek parça üretimi yapan bir işletme örneği üzerinden incelemektedir. Çalışma, geleneksel maliyetleme yöntemlerinde genellikle ürün maliyetleri içerisine gizlenen âtıl kapasitenin (örnek uygulamada yaklaşık %22 oranında) KTM ile nasıl ayrıştırılıp görünür hale getirildiğini ortaya koymaktadır. Tezin bulgularına göre KTM uygulaması; maliyetleri nedensellik ilkesiyle dağıtarak gereksiz yatırımları önlemekte, böylece finansal sermayeyi korumakta ve kârlılığı artırmaktadır. Ayrıca, işgücünü salt bir gider kalemi olmaktan çıkarıp yönetilebilir bir kaynak havuzuna dönüştürerek insan sermayesinin daha verimli planlanmasına ve kurumsal değer yaratma sürecinin desteklenmesine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the Integrated Reporting approach and Resource Consumption Accounting (RCA), a strategic management accounting tool, using the example of a business that manufactures spare parts. The study reveals how idle capacity (approximately 22% in the example application), which is often hidden within product costs in traditional costing methods, is separated and made visible through RCA. According to the findings of the thesis, the RCA application prevents unnecessary investments by distributing costs based on the principle of causality, thereby protecting financial capital and increasing profitability. Furthermore, by transforming labor from a mere expense item into a manageable resource pool, it significantly contributes to the more efficient planning of human capital and supports the process of creating corporate value.