İdari yargılama hukukunda iptal davasında kanuni vekalet ücreti
Statutory attorney's fees in annulment actions under administrative procedural law
  1. Tez No: 996617
  2. Yazar: HİLAL İLGİNUR KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda idari yargılama hukukunda iptal davasında kanuni vekalet ücreti incelenmiştir. Bu incelemede yargı kararlarından büyük ölçüde yararlanılmıştır. Kanuni vekalet ücreti yargılama giderleri kapsamında yer almaktadır. Gereksiz dava açılmasının önlenerek mahkemelerin etkinliğini artırma amacı taşıyan kanuni vekalet ücreti adil yargılanma hakkının güvencelerinden biri olan mahkemeye erişim hakkı ile sıkı ilişki içerisindedir. Kanuni vekalet ücretine ilişkin kurallar bir yandan kişilerin gereksiz dava açmasının önüne geçmeli bir yandan da dava açılmasını güçleştirmemelidir. Aksi halde mahkemenin takdir edeceği kanuni vekalet ücretinin ölçüsüz olması mülkiyet hakkının ihlaline yol açacaktır. Bu anlamda mahkemeye erişim hakkı ve mülkiyet hakkı ile ilişkili olan kanuni vekalet ücretinin gereksiz dava açılmasını önleme ve dava açılmasını güçleştirmeme arasında adil denge kurması bu çalışmada arzulanan başlıca amaçlardandır.
Özet (Çeviri)
In this study, statutory attorney's fees in annulment actions within administrative procedural law are examined. In this examination, judicial decisions have been extensively relied upon. Statutory attorney's fees fall within the scope of litigation costs. Aimed at preventing the filing of unnecessary lawsuits and enhancing the efficiency of courts, statutory attorney's fees are closely linked to the right of access to a court, which is one of the guarantees of the right to a fair trial. The rules concerning statutory attorney's fees should, on the one hand, prevent individuals from initiating unnecessary litigation, while on the other hand, they should not make access to litigation excessively difficult. Otherwise, disproportionate statutory attorney's fees awarded at the discretion of the court may lead to a violation of the right to property. In this respect, one of the main objectives of this study is to ensure that statutory attorney's fees—being related to both the right of access to a court and the right to property—strike a fair balance between preventing unnecessary litigation and not hindering the initiation of lawsuits.