Benchmarking uygulamasının örgüt kültürü açısından değerlendirilmesi
Evaluating the practice of benchmarking point of view organizational culture
  1. Tez No: 99662
  2. Yazar: H. ŞEBNEM SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Günümüzde örgütler, yaşanan hızlı değişimlere uyum sağlayabilmek ve bu ortamda öğrenme yeteneklerini geliştirebilmek için yeni bir yönetim anlayışı olan benchmarking uygulamasını kullanmaktadırlar. Benchmarking uygulamasının başarıya ulaşması için örgütle ilgili bazı faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Bu faktörlerden en önemlisi, örgütün manevi yönünü oluşturan örgüt kültürüdür. Bu çalışmada, benchmarking ile örgüt kültürü arasındaki çift yönlü etkileşim ele alınmaktadır. Değerlendirmedeki kültür boyutu, benchmarking uygulamasının hem kaliteye hem de öğrenmeye dönük bir anlayış sergilemesi nedeniyle, kalite kültürü ve öğrenme kültürü konseptleri ile genişletilerek ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, genel olarak benchmarking kavramı, uygulamanın gelişimi, çeşitleri ve niteliği ile benchmarking süreci ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken faktörler konusunda bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, örgüt kültürü kavramı, fonksiyonları ve niteliği üzerinde durulduktan sonra, örgüt kültürünü oluşturan unsurlar, yönetim ile ilişkisi ve örgüt kültürü çeşitleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak, benchmarking uygulamasının kaliteye dönük boyutu TKY uygulamaları açısından ele alınmış ve benchmarking-kalite kültürü ilişkisi açıklanmıştır. Daha sonra ise, benchmarking uygulamasının öğrenmeye dönük boyutu, öğrenen örgüt konsepti açısından ele alınarak, benchmarking-öğrenen örgüt kültürü ilişkisi ortaya konulmuştur. Son bölümün ilk kısmında, mevcut örgüt kültürünün benchmarking uygulamasına etkisi değerlendirilmiştir. İkinci kısımda ise, benchmarking uygulamasının temel bir örgüt kültürü değişim aracı olmasından hareketle, benchmarking'in örgüt kültürüne etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today organizations uses the benchmarking practice that is new management perspective in order to get adaptation the rapid changes and the improve the learning abilities. For the succesful benchmarking process, some factors that is related the organization must be considered. One of the most important factor that must be considered is organizational culture that constitutes spiritual aspect of organizations. This study deals with the interaction between benchmarking and organizational culture. Cultural dimension of this study is extended with the concept of“quality culture”and“learning culture”because of the benchmarking practice exhibits the understanding directed to both quality and learning. This study includes the four parts. In the first part of this study, the term of benchmarking, evolution of practice, kinds and characteristics of benchmarking, process of benchmarking and factors that must be considered in this process have been dealt with. In the second part of this study, after the pointed out the concept of organizational culture, functions and characteristics of organizational culture, components that constitutes the organizational culture; the connections of organizational culture with the management and the kinds of organizational cultures have been explained. In the third part, the quality dimension of benchmarking practice has been analysed with the point of view TQM practices and the relation of benchmarking- quality culture has been explained. And than, evaluating the learning dimension of benchmarking practice point of view the learning organization concept, the relation of benchmarking-learning culture has been pointed out. In the last part of this study, first section has been dealt with the impact of organizational culture on the benchmarking practice. In the second section, the impact of the benchmarking practice on changing the organizational culture has been discussed considering the benchmarking practice is basic tool for cultural change.