İhracata yönelik sanayileşme stratejisinin gelir dağılımı üzerine etkileri Türkiye örneği
The Effects of the export oriented industrialisation strategy on income distribution the Turkish case
- Tez No: 99663
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Gelir dağılımı tarih boyunca iktisatçıların üzerinde en çok durdukları araştırma konularından biri olmuştur. Ayrıca, adil gelir dağılımı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önem verdikleri ekonomik süreç politikası amaçlarından biridir. Bu nedenle güncelliğini hiçbir zaman kaybetmemiş ve önemini korumuştur. Gelir dağılımını etkileyen bir çok ekonomik faktör bulunmaktadır. Sanayileşme stratejilerinden biri olan ihracata yönelik sanayileşme stratejisi de bir ülkede gelir dağılımını etkileyen faktörlerden birisidir. Bu nedenle de bu çalışmanın amacı, Türkiye' de uygulanan ihracata yönelik sanayileşme stratejisinin gelir dağılımı üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada ihracata yönelik sanayileşme stratejisi çerçevesinde uygulanan ekonomi politikalarının sektörel, bölgesel, kişisel ve fonksiyonel gelir dağılımı üzerine etkileri incelenmiş ve bu etkilerin olduğu görülmüştür. Sektörel gelir dağılımı; 1980 sonrası dönemde, sanayi sektörüne ucuz hammadde sağlamak amacıyla tarımsal ürünlerin fiyatlarının baskı altına alınması ve yüksek oranda sübvansiyonlu ucuz ithal tarımsal ürünlerin ithal edilmesi nedeniyle tarım sektörünün aleyhine gelişmiştir. Bölgesel gelir dağılımı, bu bölgelerde yaşanan terör ve bu bölgelerin coğrafi koşullarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle geri kalmış bölgelerin aleyhine gelişmiştir. Kişisel gelir dağılımı ise zengin kesimin daha da zenginleşmesi sonucu daha da bozulmuştur. Bu bozulmada 1980 sonrasında uygulanan ekonomi politikalarının etkisi bulunmaktadır. Fonksiyonel gelir dağılımı, 1980 sonrasında ihracatı arttırmanın temelini düşük ücret politikasının oluşturması nedeniyle ücretliler aleyhine bozulmuştur. Ayrıca bu dönemde ortaya çıkan rant alanları ve yüksek faiz politikası fonksiyonel gelir dağılımını ücretliler aleyhine bozan bir diğer etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Income Distribution has been one of the research areas that economists especially focused on. Besides, equitable income distribution is one of the objectives of the economic process policy that developed and developing countries have attached importance. Therefore it has never lost its actuality and kept on its importance. There are many economic factors effecting income distribution. Export oriented industrialisation strategy one of industrialisation strategies, is one of them. Thus, the purpose of this study is to examine the effects of export oriented industrialisation strategy on the income distribution in Turkey. In our study, the effects of the economic policy which has been carried out in the frame of export oriented industrialisation strategy on sectoral, regional, personel and functional income distribution have been examined and justified. Sectoral income distribution in the after 1980 period, has been disadvantageous to the agricultural sector due to the fact that the prices of the agricultural products have been under strict control in order to get inexpensive raw material to the industrial sector, and the cheap agricultural products have been imported. Regional income distribution has been disadvantageous to the underdeveloped regions due to the teror in those areas and the problems arisen from the geographic conditions. Personal income distribution has worsened the making richer the riches. Economic policies carried out after 1980, have influenced this going bad. Functional income distribution has become disadvantageous to the salaried due to the fact that wage policy has been the way of increasing the export after 1980. Furthermore, the rent area, appeared in this period, and the high interest rate policy have been other factors influencing this stuation.