Değişim mühendisliği ve uygulaması
Reengineering and applications
- Tez No: 99991
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERKAN EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Günümüzde artan rekabet, teknolojik gelişmeler, müşteri tercihlerindeki değişiklikler ve belirsizlik ortamı geleneksel örgüt yapılarını yetersiz kılmaktadır. Örgütler faaliyetlerine devam edebilmek, kendilerini geliştirebilmek ve rakipleri ile baş edebilmek için çevrelerindeki değişimleri izlemek ve gerekli değişiklikleri zamanında yapmak zorundadır. Örgütlerin rekabet gücünü kazanmaları için kullanılan işletme içi ve dışı bileşenleri enerjik bir bütün haline getiren Değişim Mühendisliği'dir. Bu çalışmada, Türkiye için yeni bir teknik olan değişim mühendisliğine ait kavramların netleştirilmesi ve ARÇELİK'in Sincan Bulaşık Makinası İşletmesi'nde yapılan değişim mühendisliği uygulamasının incelenmesi amaçlanmıştır. Değişim mühendisliğin temelinde dört unsur vardır. Bunlar; stratejiler, süreçler, teknoloji ve insandır. Stratejiler ve süreler, teknolojilerin yararlarından faydalanmak ve insan faaliyet sisteminin yeniden tasarımına alt yapı oluşturmak için yapılandırılırlar Buna ek olarak değişim mühendisliği temel yapı değişimi ve kültürel dönüşümü de gerektirmektedir. Değişir? mühendisliği, toplam kalite yönetimi, reorganizasyon, küçülme ve benchmarking gibi diğer yönetim tekniklerinden farklılık gösterir. Diğer yöntemlerden değişim mühendisliğini ayıran en önemli özellik süreçleri iyileştirmek için eskiyi tamamen atıp herşeyin yediden tasarlanmasjdır. Yani hareketin yeni yönde başlatılmasıdır Projenin başarısı aktif ve yol gösterici liderliğe ve bu devrimsel değişim faaliyetine yoğunlaşmış değişim mühendisliği projesinin işletmeye iyi bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Ayrıca değişim mühendisliği, iyileştirme ve geliştirme yöntemleri ile organizasyonu başarılı bir biçimde yönetmek için kullanabilen yöneticiler için güç3ü bir araç olarak da kullanılabilir. Tüm bu faaliyetler sıracında çalışanların değişiklikler karşısında gösterdiği davranışlar büyük önem taşımaktadır. Faaliyetlere destek vermeleri başarıyı ne kadar arttınrsa, direnç göstermeleri de o derecede başarısızlığa neden olur. ARÇELİK Sincan Bulaşık Makinası İşletmesi'nde uygulanan değişim mühendisliği ile, tüm organizasyon seması temelden fonksiyonel, olarak yeniden yapılandırılmış ve üretimde müşteri memnuniyeti ön plana alınarak çarpıcı performans ve üretim artışları meydana gelmiştir. 147
Özet (Çeviri)
SUMMARY The competitive environment and the pace of change within and outside the firm are encoring 4. more co-ordinated and fundamental approach to the planning and design of business activity. Therefore, organizations have to follow environmental changes and adopt these changes in the right time to be successful. Not only changing but also gaining competitive advantages is important for success. In t'ıis respect, managers' have several tools to adopt environmental changes and gain competitive advantages. One of them is reengineering which refers to radical redesign of a process to gain dramatic improvements in performance measures such as cost, quality servi.ce, and speed. The aim of this study is to explain the reengineering concepts in detail and to examine the application of reengineering in one of the Turkish manufacturers, namely Al ÇELİK. Reengineering is generally conceived as consist of four elements to be considered, as there are strategies, processes, technology and humans, where strategies and processes are building the ground for the enabling utilization of technologies and redesign of the human activity system. Moreover organizational changes in organizational culture and structure are pre-requirement of reengineering. Reengineering departs from other popular business practices like total quality management, downsizing, reorganization, benchmarking or continuous improvement. What is new in reengineering is the rethinking and redesigning the business processes. Initiating the movement in a new direction is what reengineering is all about, and its success is dependent upon very active and directive leadership and a project orientation that focuses energy on changing direction. Reengineering can be a powerful tool for managers who recognize how to use reengineering to steer their organizations along new improvement trajectories. In this respect ARÇELİK have used reengineering since 1995. While using reengineering, organizational structures have been changed totally to useful * functional structures. Departments, teams and groups were built individually and defined their jobs and responsibilities clearly. The reengineering was implemented to the customer expectations, needs and appreciations. As a result, incremental increases in performance and production have been noticed. 148