Bir konfeksiyon atölyesinde, giysi üretiminde karşılaşılan tehlike ve risklerin belirlenmesi ve Fine-Kinney yöntemi ile risk analizi uygulanması
Identification of hazards and risks encountered in garment production in a clothing workshop and application of the Fine-Kinney risk analysis method
- Tez No: 996624
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DOBA KADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, atölye tipi bir hazır giyim işletmesinde giysi üretimi sırasında karşılaşılan tehlike ve risklerin belirlenmesi ve bu risklerin Fine-Kinney yöntemi kullanılarak analiz edilmesidir. Araştırma hazır giyim alanında faaliyet gösterin ve kadın dış giyim üretimi yapan bir konfeksiyon atölyesinde saha çalışması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle iş sağlığı ve güvenliği ile risk değerlendirmesine ilişkin kurumsal bilgiler ele alınmış, ardından işletmenin üretim süreci dikkate alınarak bölümleri incelenmiştir. Saha gözlemleri ve mevcut kayıtlar doğrultusunda belirlenen tehlikeler, Fine-Kinney yöntemi kullanılarak olasılık, frekans ve şiddet kriterleri üzerinden değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda işletmede toplam 29 risk tespit edilmiş ve bu riskler için düzeltici ve önleyici faaliyetler uygulanmıştır. Uygulanan önlemler sonrasında risk düzeylerinin kabul edilebilir seviyelere indirildiği belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, Fine-Kinney yönteminin hazır giyim işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesinde etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify the hazards and risks encountered during garment production in a workshop-type ready-to-wear enterprise and to analyze these risks using the Fine-Kinney method. The research was conducted as a field study in a garment workshop operating in the ready-to-wear sector and specializing in the production of women's outerwear. Within the scope of the study, fundamental institutional information related to occupational health and safety and risk assessment was first addressed. Subsequently, the departments of the enterprise were examined by taking the production process into consideration. The hazards identified based on field observations and existing records were evaluated using the Fine-Kinney method in terms of probability, frequency, and severity criteria. As a result of the analyses, a total of 29 risks were identified within the enterprise, and corrective and preventive actions were implemented for these risks. Following the implementation of these measures, it was determined that the risk levels were reduced to acceptable limits. The findings of the study indicate that the Fine-Kinney method is an effective approach for identifying occupational health and safety risks in ready-to-wear enterprises.