İnmeli bireylerde görsel-motor temelli eğitimin üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of visuo-motor based training on upper extremity functions in individuals with stroke
- Tez No: 996677
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÖZLEM YÜRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; inmeli bireylerde nörogelişimsel tedavi temelli eğitim ile birlikte uygulanan görsel-motor temelli eğitimin üst ekstremite fonksiyonları, kognitif fonksiyonlar ve gövde üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya her iki grupta 19 birey olmak üzere toplam 38 inme hastası dahil edildi. Bireyler, çalışmaya başlamadan önce randomize edilerek çalışma grubu (n=19) ve kontrol grubu (n=19) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba haftada üç seans, günde 60 dakika olmak üzere toplam sekiz hafta süren fizyoterapi programı uygulandı. Her iki gruptaki bireylere nörogelişimsel temelli egzersizler 40 dakika süreyle verildi. Çalışma grubundaki bireylere bu egzersizlere ek olarak ışıklı eğitim sistemi uygulanırken, kontrol grubundaki bireylere ise üst ekstremiteye yönelik nörogelişimsel temelli egzersizler verildi. Üst ekstremite kas tonusu Modifiye Ashworth Skalası (MAS), üst ekstremite motor fonksiyonları Fugl-Meyer Üst Ekstremite Değerlendirme Ölçeği (FM-ÜE), Wolf Motor Fonksiyon Testi (WMFT) ve Purdue Pegboard Testi ile, yürütücü fonksiyonlar Stroop Testi-Çapa Formu ile, gövde postüral kontrolü ise Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ve İnmeli Hastalar İçin Postür Değerlendirme Ölçeği (PASS-Turk) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan bireylerin tedavi öncesi tüm değerleri benzerdi (p>0,05). Tedavi sonrası her iki grupta da MAS, FM-ÜE, WMFT, Purdue Pegboard, Stroop Testi, GBÖ ve PASS-Turk puanlarında anlamlı iyileşmeler gözlendi (p<0,05). Gruplar karşılaştırıldığında ise FM-ÜE, Purdue Pegboard birleştirme alt testi ile Stroop Testi C düzeltme ve hata puanlarında ışıklı eğitim sistemi uygulanan grupta anlamlı gelişmeler saptandı (p<0,05). Bulgular, her iki yöntemin de üst ekstremite fonksiyonları, yürütücü işlevler ve gövde kontrolü üzerinde etkili olduğunu; ancak ışıklı eğitim sisteminin üst ekstremitelerin motor becerileri, kompleks el becerileri ve dikkat hatalarının fark edilmesinde daha belirgin kazanımlar sağlayabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, inme rehabilitasyonunda nörogelişimsel egzersizlere oyun temelli üst ekstremite eğitiminin eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of visuo-motor based training applied in conjunction with neurodevelopmental treatment-based training on upper extremity functions, cognitive functions, and trunk control in individuals with stroke. A total of 38 individuals with stroke were included in the study, with 19 participants in each group. Prior to the intervention, participants were randomized into a study group (n = 19) and a control group (n = 19). Both groups received a physiotherapy program consisting of three sessions per week, each lasting 60 minutes, for a total duration of eight weeks. Neurodevelopmental treatment–based exercises were applied for 40 minutes in both groups. In addition to these exercises, the study group received visuo-motor based upper extremity training using a light trainer system, whereas the control group received neurodevelopmental treatment–based upper extremity exercises. Upper extremity muscle tone was assessed using the Modified Ashworth Scale (MAS). Upper extremity motor functions were evaluated using the Fugl–Meyer Assessment for Upper Extremity (FMA-UE), the Wolf Motor Function Test (WMFT), and the Purdue Pegboard Test. Executive functions were assessed with the Stroop Test Çapa version, and trunk postural control was evaluated using the Trunk Impairment Scale (TIS) and the Postural Assessment Scale for Stroke Patients (PASS). The descriptive and clinical characteristics and all baseline assessment values of the participants were similar between the groups (p>0.05). After the intervention, significant improvements were observed in MAS, FMA-UE, WMFT, Purdue Pegboard Test, Stroop Test, TIS, and PASS-Turk scores in both groups (p<0.05). Between-group comparisons revealed statistically significant improvements in favor of the study group in FMA-UE scores, the assembly subtest of the Purdue Pegboard Test, and the Stroop Test C correction and error scores (p< 0.05). The findings demonstrate that both approaches positively affected upper extremity function, executive functions, and trunk control. However, the light training system resulted in greater improvements in upper extremity motor skills, complex hand functions, and the detection of attentional errors. Based on these findings, the addition of game-based upper extremity training to neurodevelopmental exercises is recommended in stroke rehabilitation.