Core antrenmanın çocuk futbolcuların futbol becerileri ve motorik özelliklerine etkisi
The effect of core training on football skills and motoric features of child football players
  1. Tez No: 646033
  2. Yazar: GİZEM BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, core antrenmanın çocuk futbolcuların futbol becerileri ve motorik özellikleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya katılan sporcular (n=60), rastgele örneklem yöntemi ile 20'si dinamik core grubu (DCG) (yaş: 11.40 ± .821 yıl; antrenman yaşı: 3.95 ± 1.191 yıl; vücut ağırlığı: 44.56 ± 8.043 kg; boy uzunluğu: 155.30 ± 8.535 cm), 20'si statik core grubu (SCG) yaş: 11.55 ± .605 yıl; antrenman yaşı: 3.15 ± 1.479 yıl; vücut ağırlığı: 40.90 ± 6.210 kg; boy uzunluğu: 151.15 ± 7.714 cm) ve 20'si kontrol grubu (KG) (yaş: 11.35 ± .489 yıl; antrenman yaşı: 3.05 ± .945 yıl; vücut ağırlığı: 41.88 ± 8.279 kg; boy uzunluğu: 148.85 ± 6.252 cm) olarak üç farklı gruba ayrılmıştır. Sporculardan antrenman öncesinde, antrenmanın 6. ve 8. haftalarında, son test olarak ise antrenmanın 10. haftasında psikomotor performans (esneklik, sağ ve sol el kavrama kuvveti, 10 m ivmelenme, 30 m sürat, çeviklik, dikey sıçrama ve durarak uzun atlama), core performans (mekik, sırt izometrik dayanıklılık, bacak kaldırma ve ağırlık topu fırlatma) ve futbola özgü beceri (top sürme, pas, şut, sağ ve sol ayak şut hızı) ölçümleri alınmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of core training on football skills and motor features of child football players. The footballers (n = 60) participating in the study were divided into three groups by using the random sampling method as follows: Twenty footballers were assigned to the dynamic core group (DCG) (age: 11.40 ±.821 years; training age: 3.95 ± 1.191 years; body weight: 44.56 ± 8.043 kg; height: 155.30 ± 8.535 cm); 20 footballers were assigned to the static core group (SCG) (age: 11.55 ±.605 years; training age: 3.15 ± 1.479 years; body weight: 40.90 ± 6.210 kg; height: 151.15 ± 7.714 cm), and 20 footballers were assigned to the control group (CG) (age: 11.35 ± .489 years; training age: 3.05 ±.945 years; body weight: 41.88 ± 8.279 kg; height: 148.85 ± 6.252 cm). Psychomotor performance measurements (flexibility, right and left-hand grip strength, 10 m sprint, 30 m speed, agility, vertical jump, and standing long jump), core performance measurements (sit-up, isometric back endurance, leg lifting, and medical ball throwing), and football-specific skills measurements (dribbling, passing, shooting, and right and left foot shooting speed) of the footballers were obtained before the training, at the 6th and 8th weeks of the training, and at the 10th week of the training as the post-test. SPSS 23 software package program was used for the statistical analysis of the obtained data.