Farklı zeminlerde yapılan futbol antrenmanlarının çocuklarda teknik ve motor beceriler üzerine etkisi
The effects of football training on different grounds on technical and motor skills in children
  1. Tez No: 981761
  2. Yazar: İLHAN GÜNGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yaş ortalaması 11,88 ± 1,15 yıl olan erkek futbolcuların, sekiz hafta boyunca farklı zemin türlerinde (salon ve çim) uygulanan dar alan futbola özgü antrenmanların, fiziksel performans parametreleri (sürat, çeviklik, dikey sıçrama) ile oyun içi performans değişkenleri (pas, dripling, ikili mücadele ve gol vuruşu) üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmaya katılan 16 erkek çocuk, rastgele olarak iki deney grubuna ayrılmıştır: salon zemin grubu (SZG:8) ve çim zemin grubu (ÇZG:8). Antrenman süresince salon zemininde futsal topu, çim zemininde ise futbol topu kullanılmıştır. Ölçümler öncesinde ve sonrasında fiziksel testler ile oyun içi performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, her iki zeminde de uygulanan antrenmanlar sonucunda fiziksel performansta genel bir gelişim gözlemlenmiştir. Özellikle 30 m sprint süresi ve çeviklik testlerinde belirgin iyileşmeler saptanmıştır. Yapılan antrenmanlar sonucunda, salon grubunun teknik becerilerde (dripling, pas doğruluğu) daha fazla gelişim gösterdiği; çim grubunun ise fiziksel mücadele ve olumlu pas gibi takım oyununa yönelik değişkenlerde daha fazla ilerleme sağladığı tespit edilmiştir. Dikey sıçrama gibi bazı parametrelerde ise gelişimin sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, dar alan oyunlarına dayalı futbol antrenmanlarına katılan erkek çocukların çok yönlü gelişiminde etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymakla birlikte; zemin tipi ve kullanılan ekipmanların performans kazanımlarını yönlendirebileceğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively examine the effects of small-sided football training performed on different surfaces (indoor and grass) over an eight-week period on physical performance parameters (speed, agility, and vertical jump) and in-game performance variables (passing, dribbling, duels, and goal attempts) in male youth football players with a mean age of 11.88 ± 1.15 years. A total of 16 male participants were randomly assigned to two experimental groups: the indoor surface group (ISG; n = 8) and the grass surface group (GSG; n = 8). During the training sessions, a futsal ball was used on the indoor surface, while a standard football was used on the grass surface. Physical performance tests and game-based performance evaluations were conducted both before and after the training intervention. According to the findings, both surface types produced overall improvements in physical performance. Significant enhancements were observed particularly in 30 m sprint and agility test results. The indoor group demonstrated greater progress in technical skills such as dribbling and passing accuracy, whereas the grass group showed more improvement in physical duels and successful passes contributing to team play. However, gains in vertical jump performance were relatively limited. These results suggest that small-sided football training contributes to the multidimensional development of young male players. Moreover, the findings indicate that the type of surface and the equipment used can influence the direction and magnitude of performance adaptations.