Turizm işletmelerinde satışları artırma aracı olarak takas (barter) uygulamaları
Barter applications as a tool for increasing the sales in the tourism establishments
- Tez No: 99672
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Takas (Barter) ticareti, ilkçağlardan itibaren bilinen en eski ticaret şekillerinden birisidir. Zamanla bu basit ticaret şeklinin yerini bir değişim aracı olarak“para”nın alması ile takas sistemi ilkel bir yöntem olarak görülmeye başlamıştır. Ancak, dünya çapında yaşanan ekonomik ve politik istikrarsızlıklar, zaman zaman ticari işlemlerde nakit paranın bulunmasında ortaya çıkan güçlüklere ve bunun getirdiği maliyetlere, bunun sonucunda da olumsuz ekonomik koşullar altında bu sorunlarla başa çıkamamaya neden olmuştur. Bu nedenle şekil olarak aslında ilkel bir yöntem olan, ancak çağdaş ekonomide bir ticari sistem olarak tekrar gündeme gelen takas ticareti, ilgili organizasyonlar tarafından bir sisteme dönüştürülerek, işletmelerin sorunlarına çözüm getirebilecek yeni bir uygulama şekli olarak ticari yaşama sunulmuştur. Bu çalışmada, takas sisteminin ticari boyuttan ile ele alındığında tanımı, özellikleri, neden olduğu olumlu ya da olumsuz sonuçlar, uygulamada karşılaştığı zorluklar, ekonomideki yeri ve önemi, takas sistemi ile ilgili yasal düzenlemeler birinci bölümde ele alınmıştır. Araştırmanın temel inceleme alanının yer aldığı ikinci bölümde ise; takas sisteminin ülkenin ekonomik kalkınma araçlanndan birisi olan turizm sektörünün yaşamış olduğu krizler ve sorunlar için bir seçenek olup olamayacağı, turizm işletmelerine sağlayabileceği potansiyel yararlar ve uygulamanın hizmet sektörü içerisinde kullanım şekilleri incelenmiştir. Son bölümde yer alan uygulama çalışması ile de takas sisteminin sektörde ne kadar tanındığı, kullanan işletmelerin takas sistemini nasıl değerlendirdikleri ve sistemi tanımayan işletmelerin yaklaşımları Ege Bölgesi'ndeki 4 ve 5 yıldızlı otellerin üst düzey yöneticilerine yönelik olarak anket uygulanması ile araştırılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Barter”is one of the oldest trade methods known since ancient times. By time as an exchange tool“money”had been discovered, barter has lost its popularity and it soon has began to be seen as a primitive method. However, the global economic and political unstability caused higher costs and difficulties in finding cash. As a result, it has been hard to cope with the problems occuring in economic conditions. That is why,“barter”known as a primitive method, but in fact which is a modern system was seen again on the stage and it was reshaped into a system and was introduced as a tool for solving the problems of the firms by the barter organizations. In this thesis, when barter is analyzed among its trade dimensions, firstly; its definition, characteristics, its place in the economy, the legal concerns are analyzed. In the second part where the core point of the thesis takes place; whether that system can be an alternative method for the tourism industry facing financial straits is questioned and the practices of barter system among the hospitality organizations and the potential advantages it causes are the other issues that are examined. In the third part; a questionnaire is applied to 4 and 5 star hotels' managers in the Aegean Region. The purpose of the questionnaire is to find how much the system is being known, whether the managers practicing the system are satisfied and how the approaches of the managers who came across the term during the questionnaire applications are. m