Huzurevinde kalan yaşlı bireylerde hortikültürel terapinin yalnızlık ve yaşam doyumu üzerine etkisi
The effect of horticultural therapy on loneliness and life satisfaction in elderly adults living in nursing home
- Tez No: 996720
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN, PROF. DR. SIMA POUYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Hemşirelik, Psychiatry, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, huzurevinde kalan yaşlı bireylerde hortikültürel terapinin yalnızlık ve yaşam doyumu üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla ön test, son test ve izlem test ölçümlü randomize kontrol gruplu deneysel araştırma tasarımında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir huzurevinde yaşayan 380 yaşlı birey oluşturdu. Örneklem güç analizi ile hesaplandı (n=48). Veri kaybı dikkate alınarak örneklem sayısı %10 artırıldı (n=54). Randomizasyon yapılarak hortikültürel terapi girişim grubu (n=27), kontrol grubu (n=27) olarak ayrıldı. Veriler“Bilgi Formu”,“Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği (YİYÖ)”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde) kullanıldı. Grup homojenliği ki-kare, normal dağılım Shapiro–Wilk testiyle değerlendirildi. Normal dağılım sağlanmadığından, öntest–sontest–izlem ölçümlerinin grup içi karşılaştırmalarında Friedman, farkların belirlenmesinde Wilcoxon Signed-Rank ve çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılan değişkenler için bağımsız örneklem t-testi, normal dağılmayanlar için Mann–Whitney U testi kullanıldı. Eksik verilerin tamamlanması amacıyla analiz öncesi intent to treat (ITT) analizi uygulandı. Bulgularda, hortikültürel terapi uygulanan girişim grubunda YİYÖ sosyal, duygusal ve toplam yalnızlık ile Yaşam Doyumu Ölçeği son test ve izlem puanlarında, ön test puanlarına göre anlamlı farklılık saptandı (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda girişim grubunun duygusal ve toplam yalnızlık puanları son test ve izlemde kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşük, Yaşam Doyumu Ölçeği puanları ise anlamlı düzeyde daha yüksekti (p<0,05). Sosyal yalnızlık puanlarında ise gruplar arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Sonuç olarak, huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerde hortikültürel terapinin yalnızlık düzeyini azaltarak yaşam doyumunu artırmada etkili bir terapötik yaklaşım olduğunu göstermektedir. Hortikültürel terapinin bakım kurumlarında yaşlı bireylerin ruh sağlığını desteklemede yeni bir yöntem olarak uygulanması ve yaygınlaştırılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a randomized controlled experimental design with pre-test, post-test, and follow-up measurements to evaluate the effect of horticultural therapy on loneliness and life satisfaction among older adults residing in a nursing home. The study population consisted of 380 older adults living in a nursing home. The sample size was determined through power analysis (n=48) and increased by 10% to account for potential data loss (n=54). Participants were randomized into a horticultural therapy intervention group (n=27) and a control group (n=27). Data were collected using“Information Form”,“Loneliness Scale for the Elderly”, and“Life Satisfaction Scale”. In data analysis, descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, and percentage) were used. Group homogeneity was assessed with the chi-square test, and normality was evaluated using the Shapiro–Wilk test. As the data were not normally distributed, the Friedman test was used for within-group comparisons of pre-test, post-test, and follow-up measurements; the Wilcoxon Signed-Rank test for determining pairwise differences; and the Bonferroni correction for multiple comparisons. Between-group comparisons were performed using the independent samples t-test for normally distributed variables and the Mann–Whitney U test for non-normally distributed variables. Intent-to-treat (ITT) analysis was conducted prior to statistical analyses to address missing data. The results, in the intervention group receiving horticultural therapy, post-test and follow-up scores for social, emotional, and total loneliness on the Loneliness Scale for the Elderly, as well as Life Satisfaction Scale scores, differed significantly from pre-test scores (p<0.05). Between group comparisons indicated that intervention group had significantly lower emotional and total loneliness scores and significantly higher life satisfaction scores than control group at post-test and follow-up (p<0.05). No significant difference was observed between groups in social loneliness scores (p>0.05). In conclusion, the findings indicate that horticultural therapy is an effective therapeutic approach for reducing loneliness and enhancing life satisfaction among nursing home residents. Horticultural therapy as a novel method to support the mental health of older adults in care institutions would be beneficial.