Job satisfaction among secondary muslim and non-muslimreligious education teachers in multicultural classes in England
İngiltere'de çok kültürlü sınıflarda görev alan müslüman ve gayrimüslim din eğitimi öğretmenlerinin iş doyumu
- Tez No: 996725
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH SAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Din, Education and Training, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Warwıck
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İngiltere'de Din Eğitimi öğreniminin amacı, tüm dini ve dini olmayan arka plandan gelen öğrencilere“dinleri öğrenme ve öğrenim üzerine kişisel düşünme fırsatları”sunmaktır. Din eğitimi öğretmeninin dinler ve dünya görüşleri üzerine etkili bir öğretim ve öğrenim sağlama yeteneği, iş tatmini üzerinde etkili olan birçok faktörden etkilenir. Bu çalışma, İngiltere'deki çok kültürlü sınıflarda Müslüman ve Gayrimüslim din eğitimi öğretmenlerinin iş tatminini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, iş tatminlerine katkıda bulunan faktörleri ve dinleri genel olarak, özellikle de İslam'ı öğretirken karşılaştıkları zorlukları keşfetmeyi hedeflemektedir. Çalışma, nitel bir vaka çalışması yaklaşımını benimsemekte olup, nitel veriler on din eğitimi öğretmeni (dört Müslüman, altı Müslüman olmayan) ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, Müslüman din eğitimi öğretmenlerinin genellikle memnun olduğunu, ancak Müslüman olmayan din eğitimi öğretmenlerinin işlerinden makul sevıyede memnun olduklarını göstermektedir. Memnuniyetsizlik ve düşük memnuniyet, din eğitiminin düşük statüsü, bazı velilerle, müfettişlerle ve öğretmen yetiştirme programlarıyla olan kişilerarası ilişkilerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, öğretmenler dünya dinlerini ve dünya görüşlerini öğretmekten memnundurlar. Ancak, Müslüman olmayan öğretmenler, pratik eğitim ve kişisel İslam deneyiminin olmaması nedeniyle İslam ve diğer dinleri Müslüman öğrencilere öğretirken zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Öğretmen yetiştirme programları ile ilgili olarak, öğretmenler öğretim pedagojisi öğrenmekten memnundur; ancak din eğitimi öğretmenleri, dinler hakkında öğrenmenin kalitesinden memnun değildir. Ayrıca, kişilerarası ilişkiler din eğitimi öğretmenleri için hayati önem taşımakta ve iş tatminlerini hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, okulda yüksek kaliteli bilişim teknolojisi hizmetlerinin mevcut olduğu durumlarda işyeri, din eğitimi öğretmenlerinin iş tatminine olumlu katkıda bulunmaktadır. Din eğitimi ve din eğitimi öğretmenlerinin toplumdaki ve okuldeki statüsü, iş tatminlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma, din eğitimi sektörü ve daha geniş disiplinlerarası İslam Eğitimi alanı için önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of learning Religious Education in England is offering students from all religious and non-religious backgrounds“a combination of learning about religions and opportunities for personal reflection on their learning.”The ability of the RE teacher to deliver effective teaching and learning on religion and worldviews is impacted by numerous factors affecting their job satisfaction. This study sets out to investigate the job satisfaction of Muslim and Non-Muslim RE teachers in multicultural classes in England. It also aims to explore what factors contribute to their job satisfaction and challenges faced by them while teaching religions in general, Islam in particular. The present study adopts a qualitative case study approach and qualitative data is collected by means of semi-structured interviews with ten RE teachers (four Muslim, six Non- Muslim). The findings show that Muslim RE teacher are generally satisfied, however, non- Muslim RE teacher are fairly satisfied with their work. Dissatisfaction and less satisfaction come from the low status of RE, interpersonal relationships with some parents, inspectors and teacher training programmes. Conversely, teachers were happy with teaching world religions and worldviews. However, non-Muslim teachers face difficulties while teaching Islam and other religions to the Muslim student in the absence of practical training and personal experience of Islam. Regarding teacher training programmes, teachers were happy with learning teaching pedagogy; however, RE teacher were dissatisfied with the quality of learning about religions. Furthermore, interpersonal relationships are essential for RE teacher and impacts their job satisfaction both positively and negatively. Moreover, the workplace contributes to RE teachers' job satisfaction in a positive way when there are high quality ICTservices available at school. The status of RE and RE teachers in society and school impacts on their job satisfaction negatively. The study concludes with recommendations for the religious education sector and the wider interdisciplinary field of Islamic Education.