Sınıf öğretmenlerinin ilkokulda İngilizce öğretimine yönelik sahip olması gereken yeterlikler
Competencies for classroom teachers to teach English as a foreign language in primary schools
  1. Tez No: 996730
  2. Yazar: YAĞMUR AKOVA KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda sınıf öğretmenlerinin İngilizce dersi öğretimi için sahip olması gereken yeterlikleri ortaya koymak ve yeterlik maddeleri üzerinde uzmanlar arasında görüş birliği sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak araştırma kapsamında bir görüş birliği sağlama yöntemi olarak kabul edilen Delphi yöntemi kullanılmıştır. Delphi yöntemi bir problem durumunu farklı açılardan değerlendirme özelliği olan bireylerin ya da grupların yüz yüze gelmeksizin bir konu üzerinde görüş birliği oluşturmalarını sağlayan bir yöntemdir. Bu araştırmanın amacına ve yöntemine uygun olarak sınıf öğretmenlerinin İngilizce öğretimi için sahip olması gereken yeterliklerin neler olması gerektiği konusu ile ilgili olarak sınıf öğretmenleri, ilkokulda görev yapan İngilizce öğretmenleri, Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalında İlkokulda Yabancı Dil Eğitimi dersini veren öğretim elemanları ve İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalında görev yapan öğretim elemanları arasında görüş birliği sağlanmasına çalışılmıştır. Araştırmanın verileri bu gruplardan ardışık Delphi anketleri yoluyla toplanmıştır. Ardışık üç Delphi uygulamasıyla yeterlikler üzerinde görüş birliğinin sağlanmış ve veri toplama süreci tamamlanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin İngilizce öğretimi için sahip olması gereken yeterlikler üzerinde uzmanların görüş birliği sağladığı bir yeterlikler listesinin özellikle hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmen yetiştirme süreçlerine katkı sağlaması beklenmektedir. Araştırma sonuçlarının akademik çevreler ve uygulayıcılar tarafından değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the competencies that classroom teachers in primary schools should have for teaching English lessons and to reach a consensus among experts on the competency items. For this purpose, the Delphi method, which is accepted as a method of achieving consensus within the scope of the research, is used. The Delphi method is a method that enables individuals or groups who have the ability to evaluate a problem situation from different perspectives to form a consensus on a subject without meeting face to face. In accordance with the purpose and method of this research, an effort is made to reach a consensus among English teachers working in primary schools, classroom teachers, faculty members teaching Foreign Language Education in Primary Schools in the Department of Classroom Education, and faculty members working in the Department of English Language Education. Data for the study was collected from these groups through consecutive Delphi surveys. Consensus on the competencies was achieved, and the data collection process was completed with three consecutive Delphi applications. It is expected that a list of competencies that classroom teachers should have for teaching English, on which experts agree, will contribute especially to pre-service and in-service teacher training processes. It is thought that the research results can be evaluated by academicians and practitioners.