Çocuk kitaplarında ölüm teması: Bir içerik analizi
The theme of death in children's books: A content analysis
- Tez No: 996733
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çocuğun hayattaki deneyimi, hayata bakış açısı yetişkinden farklıdır. Çevresine karşı ilgi ve merak içinde olan çocuk, içinde bulunduğu hayatı anlamlandırmak ve aklındaki sorulara yanıt bulmak ister. Bilişsel açıdan desteklenen çocuğun duyuşsal anlamda da desteklenmesi gerekir. Kaynağını yaşamdan alan edebiyat, çocukluk döneminde önemli bir işleve sahiptir. Çocuk okur, yaşamla ilgili pek çok özel temayı (boşanma, evlat edinme, tek ebeveynlik ve ölüm gibi) çocuk kitaplarında görebilir. Bu hassas konuların anlatımı için seçilen kelimeler, çocuğun gelişimine bağlı olarak“çocuğa görelik”ilkesi baz alınarak yazılmışsa çocuğun yaşam gerçekliğini kavramasına yardım eder. Ölüm, hepimiz gibi çocuklar için de bir gerçektir ve herkes gibi çocuklar da bu gerçekle yüzleşirler. İnsanlar ölümü anlamlandırmakta ve kabullenmekte zorlanırlar. Çocuklara ölümün ne olduğunu anlatırken ise çocuğun ölümü nasıl algıladığını, karakterini ve gelişim özelliklerini bilerek, bu doğrultuda yaklaşmak önemlidir. Çocuk, herhangi bir yakınını kaybettiğinde duygusal olarak sarsılır. Çocuk kitapları, ölüm temasını çocuğa görelik ilkesiyle doğru bir şekilde işlemiş ise bu sarsıntıyı sağaltım gücüne sahiptir. Bu sağaltım, ölüm gibi zor bir konuyu doğru ifadelerle, çocuğun gelişimine, karakterine ve yaşına uygun kelimelerle anlatılırsa mümkündür. Ölüm temasını ele alan çocuk kitaplarının bu temayı hangi söz varlığı ile çocuğa aktardığı önemlidir. Çocuğun gelişim dönemlerine göre ele alış şekli de değişebilmektedir. Bu çalışma ile çocukların yaşı ve gelişim özellikleri dikkate alınarak ölüm temasını ele alan çocuk kitaplarının, ölüm kavramını hangi söz varlığı ile aktardığı içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir ve ölüm temasına yaklaşım (ölümü tanılayan sözcükler, ölüm sürecinin sunuluşu, ölüm sonrası hissedilen duygular, yas ritüelleri) 54 kitap üzerinden içerik analiziyle ele alınmış ve sayısal dağılımları da belirtilerek sistematik bir şekilde sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A child's experience of life and perspective on life differ from those of an adult. Children, who are curious and interested in their surroundings, want to make sense of the life they live and find answers to the questions in their minds. Children who are supported cognitively also need to be supported emotionally. Literature, which draws its source from life, has an important function in childhood. Children can see many special themes related to life in children's books. If the words chosen to describe these sensitive topics are written based on the principle of“child-centeredness”in accordance with the child's development, they help the child understand the reality of life. Death is a reality for children, just as it is for all of us, and children also face this reality. When explaining death to children, it is important to understand how the child perceives death, their character, and their developmental characteristics, and to approach them accordingly. Children are emotionally shaken when they lose someone close to them. Children's books that deal with the theme of death correctly, based on the principle of child-centeredness, have the power to heal this shock. This healing is possible if a difficult subject like death is explained with the right words, using language appropriate to the child's development, character, and age. It is important how children's books that deal with the theme of death convey this theme to the child. The approach may also vary according to the child's developmental stage. This study examined, through content analysis, the vocabulary used in children's books dealing with the theme of death to convey the concept of death, considering the age and developmental characteristics of children. The approach to the theme of death (words identifying death, presentation of the death process, feelings experienced after death, mourning rituals) was examined through content analysis of 54 books and systematically concluded by indicating their numerical distributions.