Navigating organizational culture: The impact on cognitive dissonance, satisfaction, and well-being of Turkish workers.
Kurumsal kültürde yolculuk: Türk çalışanların bilişsel çelişki, memnuniyet ve refahı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 996742
  2. Yazar: NAİMAL HAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk organizasyonlarındaki iki tür kurumsal kültürün (Hiyerarşi ve Adhokrasi) çalışan deneyimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada bilişsel çelişki, çalışan memnuniyeti ve refahı konularına odaklanılmıştır. Çalışanlar için olumsuz sonuçlara yol açmayan bir kültür oluşturulması adına yöneticilere faydalı bilgiler sunulması hedeflenmiştir. Veriler, 380 katılımcıdan anket yöntemiyle toplanmıştır. İş yeri kültürü ile çalışan davranışları arasındaki ilişkiyi anlamak için Cronbach's alpha, t-testleri, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizi gibi istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular, hiyerarşik kültürün bilişsel çelişki ile güçlü bir pozitif ilişkiye sahip olduğunu, ancak çalışan memnuniyeti ve refahı ile olan ilişkilerinin zayıf olduğunu göstermiştir. Öte yandan, adhokrasi kültürünün bilişsel çelişki ile orta düzeyde negatif bir ilişkiye ve çalışan memnuniyeti ile orta düzeyde pozitif bir ilişkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, adhokrasi kültürünün çalışan refahı üzerinde zayıf ve negatif bir etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, hiyerarşi kültürünün çalışanlar için psikolojik rahatsızlık yaratabilmesine rağmen, istikrarlı yapısı nedeniyle memnuniyet ve refah üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceğini önermektedir. Buna karşılık, esnek yapısı ile adhokrasi kültürü memnuniyeti artırma ve bilişsel çelişki seviyelerini azaltma eğiliminde olsa da refah üzerinde bazı zorluklara neden olabilmektedir. Bu bulgular, Türk iş yerlerinin dinamikleri hakkında değerli bilgiler sunmakta ve çalışan tercihleriyle uyumlu kurumsal kültürlere duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
The study's purpose is to examine the influence of two types of organizational culture (Hierarchy and Adhocracy) on employee experiences in the Turkish organizations. Cognitive dissonance, employee satisfaction, and wellbeing were focused on. An attempt is made to offer managers useful insights to foster a culture that does not lead to negative outcomes for the employees. Data was collected from 380 participants using a survey questionnaire. Statistical analyses like Cronbach's alpha, t-tests, ANOVA, correlation, and regression analysis were conducted to understand the relationship between workplace culture and employee behaviors. Findings showed hierarchical culture to have a strong positive relationship with cognitive dissonance, while its relationships with employee satisfaction and well being are weakly positive. On the other hand, the findings observed adhocracy culture to have a moderate negative relationship with cognitive dissonance and a moderate positive relationship with employee satisfaction. However, adhocracy culture had a weak and a negative impact on employee wellbeing. The results suggest that though hierarchical culture could cause psychological discomfort for employees but due to its stable nature it has positive effects on satisfaction and wellbeing. Conversely, adhocracy culture with its flexible nature tends to increase satisfaction and reduce cognitive dissonance levels, however, it causes some wellbeing challenges. The findings offer valuable insights into the dynamics of Turkish workplaces and emphasize the need for organizational cultures that match employee preferences.