Türkiye'de kayıtdışı ekonominin vergi gelirleri üzerindeki etkisi
The Effect of the underground economy on the tax revenues in Turkey
- Tez No: 99676
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'de kayıtdışı ekonominin vergi gelirleri üzerindeki etkisi çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Çalışmamızda kayıtdışı ekonominin tanımı, özellikleri, nedenleri, ölçüm yöntemleri ve etkilerine ilk bölümde yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de kayıtdışı ekonominin nedenteri, boyuttan ve vergi gelirleri üzerinde oluşturduğu etkiler incelenmiş ve kayıtdışı ekonominin Türkiye'de yoğun olduğu sektörler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle kayıtdışı ekonominin global boyutları hakkında bilgi verilmiş ve daha sonra Türkiye'de kayıtdışı ekonominin önleneb'rtmesine yönelik olarak yapılan düzenlemelere ve kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınabilmesi için yapılması gerekenler öneriler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effect of the underground economy on the tax revenues in Turkey. The first chapter of the study consists of the definition, characteristics, reasons and effects of the underground economy. In the second chapter, reasons of the underground economy in Turkey were taken up. Later, the dimensions of the underground economy in this period were tried to determine. Those sectors which are deeply involved with an underground economy are specially considered. At the same time, the effect of the underground economy on the tax revenues and budget deficits in Turkey were determined. In chapter three were evaluated the size of the underground economy in other countries at first. Then it is explained that those are necessary to be able to record the underground econmy. II