Elit kadın kategorisinde yarışan triatletlerin tükenmişlik durumlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
An investigation of burnout levels among female elite triathletes competing in the elite women's category according to different variables
  1. Tez No: 996799
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜLGEÇ AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı elit kadın kategorisinde yarışan triatletlerin tükenmişlik durumlarını çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye triatlon federasyonunun düzenlemiş olduğu yarışmalara katılın elit kategorisindeki 112 kadın dahil edilmiştir. Verilerin toplanma sürecinde Raedeke ve Smith (1) tarafından geliştirilen ve Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması Kelecek ve ark. (2) tarafından yapılan“Sporcu Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS30 programına aktarılarak normallik sınaması yapılmıştır. Normal dağılım gösterdiği belirlenen verilerin analizinde; iki gruplu değişkenlerde Bağımsız Örneklem T-Testi, ikiden fazla gruplu değişkenlerde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve gruplar arası ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; elit kadın triatletlerin yaş değişkeni ve spor yılı değişkeni ile tükenmişlik ölçeği arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p<0.05). Medeni durum değişkeni ve gelir durumu değişkeni açısından sporcuların tükenmişlik düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05). Sporcuların sponsor desteği alma ve antrenör-sporcu ilişkisi değişkenlerine göre ise sporcu tükenmişlik düzeylerinde gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p<0.05). Sonuçlar, tükenmişliğin özellikle yaş, spor yılı, sponsor desteği ve antrenör–sporcu ilişkisi ile anlamlı şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Yaş ve spor yılı arttıkça tükenmişlik düzeylerinin yükseldiği, sponsor desteği alan sporcularda ise tükenmişliğin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Medeni durum ve gelir düzeyi tükenmişlik üzerinde anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Ayrıca antrenörüyle olumlu ilişki kuran sporcuların tükenmişlik düzeyleri daha düşük bulunmuştur. Genel olarak tükenmişliğin azaltılmasında psikolojik destek, sosyal çevre ve antrenör ilişkisinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda tükenmişliği önlemesine yönelik çalışmalarda yalnızca fiziksel yüklenmeler değil, psikolojik destek mekanizmalarının ve çevresel faktörlerinde bütüncül olarak ele alınması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the burnout levels of female triathletes competing in the elite category according to various variables. The study included 112 women in the elite category who participated in competitions organised by the Turkish Triathlon Federation. The 'Athlete Burnout Scale' developed by Raedeke and Smith (1) and validated in Turkish by Kelecek et al. (2) was used in the data collection process. The obtained data were transferred to the SPSS30 programme and normality tests were performed. In the analysis of the data determined to be normally distributed, the Independent Samples T-Test was used for two-group variables, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for variables with more than two groups, and Pearson Correlation analysis was performed to examine the relationship between groups. According to the findings of the study, a moderate positive significant relationship was found between the age variable and the years of sport variable of elite female triathletes and the burnout scale (p<0.05). In terms of marital status and income status variables, there was no significant difference in the burnout levels of athletes between groups (p>0.05). However, a significant difference was found in the burnout levels of athletes between groups based on the variables of receiving sponsorship support and the coach-athlete relationship (p<0.05). The results showed that burnout was significantly related to age, years of sport, sponsorship support, and coach-athlete relationship. It was determined that burnout levels increased with age and years of sport, while athletes receiving sponsorship support had lower burnout levels. Marital status and income level did not have a significant effect on burnout. Furthermore, athletes who had a positive relationship with their coach were found to have lower levels of burnout. Overall, it was concluded that psychological support, social environment, and coach-athlete relationship are important in reducing burnout. Accordingly, in studies aimed at preventing burnout, it is crucial to comprehensively address not only physical demands but also psychological support mechanisms and environmental factors.