Eğitimde dijital uygulamaların karma-meta yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of digital applications in education through the mixed-meta method
  1. Tez No: 996798
  2. Yazar: HACER BATDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAGÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, eğitimde dijital uygulamaların eğitimdeki kullanımının karma-meta yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 2011-2025 yılları arasında yürütülmüş dijital uygulamalar konulu 63 nicel çalışmadan 119 veri meta-analiz boyutunda; aynı konulu 74 nitel çalışma ise meta-tematik analiz kapsamında incelenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın meta-analiz boyutunda ulaşılan veriler, eğitim sürecinde kullanılan dijital uygulamaların akademik başarı üzerindeki etkisini göstermiştir. Meta-analiz incelemeler sonucunda elde edilen veriler dijital uygulamaların öğrenenlerin akademik başarısı üzerinde olumlu ve geniş düzeyde etki ettiği sonucunu ortaya çıkarmıştır (g=1.20). Moderatör analizi sonucunda çalışmalarda dijital uygulamaların akademik başarı üzerindeki etkisinin belirlenen öğretim kademeleri, uygulama süresi, disiplin alanları ara değişkenleri bağlamında anlamlı değişkenlik göstermediği, örneklem büyüklüğü ara değişkeninin etkisinin ise anlamlı düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın meta-tematik analiz boyutunda gerçekleştirilen içerik analizi doğrultusunda“Dijital uygulamaların akademik başarıya etkisi, Dijital uygulamaların sosyal boyuta etkisi, Dijital uygulamaların 21. Yüzyıl becerilerine etkisi, Dijital uygulamaların olumsuz yönleri ve Dijital uygulamaların etkili kullanımına ilişkin öneriler”temaları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde, dijital uygulamaların öğrencilerin akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği, sosyal becerilerinin gelişimi noktasında katkı sunduğu, 21. Yüzyıl becerilerinin gelişmesine etki ettiği anlaşılmıştır. Ayrıca dijital uygulamaların öğrencilerin teknolojiyi kullanma becerilerini, yaratıcılık ve dijital okuma noktalarında geliştirdiği görülmüştür. Araştırma kapsamında incelenen farklı çalışmalarda benzer bulgulara ulaşılması araştırmayı desteklemektedir. Diğer yandan, meta-tematik analiz bağlamında katılımcı görüşlerinden dijital uygulamaların kullanımında karşılaşılabilen zaman yönetimi sorunu, bağımlılık, öğretmen rehberliğinin yetersizliği, teknik aksaklıklar şeklindeki sorunların dile getirildiği tespit edilmiştir. Ancak bu sorunların giderilmesi noktasında uygulamaların kullanımında etkili çözümler içeren önerilerin sunulduğu görülmüştür. Araştırma sonunda, her iki boyutta ulaşılan bulgu ve sonuçların birbirlerini desteklediği ve birbiriyle tutarlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research employs a mixed-meta method to examine the use of digital applications in education. In this context, a total of 119 datasets from 63 quantitative studies on digital applications conducted between 2011 and 2025 were analysed using meta-analysis. Additionally, 74 qualitative studies on the same subject were analysed using meta-thematic analysis. The meta-analysis revealed that the use of digital applications in the educational process has a positive impact on academic achievement. The results showed that digital applications have a positive and significant impact on learners' academic achievement (g = 1.20). Moderator analysis showed that the impact of digital applications on academic achievement did not vary significantly across studies in terms of teaching levels, application duration, or subject areas. However, sample size had a significant effect. The following themes were identified in the meta-thematic analysis of the content analysis: The impact of digital applications on academic achievement, The impact of digital applications on the social dimension, The impact of digital applications on 21st-century skills, The negative aspects of digital applications, and Suggestions for the effective use of digital applications. The findings revealed that digital applications have a positive impact on students' academic achievement and contribute to the development of their social and 21st-century skills. Furthermore, it was observed that digital applications enhance students' technological skills, creativity and digital literacy. Similar findings in different studies, examined within the scope of the research, support this study. On the other hand, within the context of meta-thematic analysis, it was determined that participants also mentioned problems such as time management issues, addiction, insufficient teacher guidance, and technical faults that may be encountered when using digital applications. However, the findings indicate that effective solutions to these problems were proposed. In conclusion, The findings obtained from both dimensions are mutually supportive and consistent.