Toplumsal belleğin inşasında televizyon dizileri (Payitaht Abdülhamid dizisi üzerinden bir inceleme)
Constructing collective memory through television series (The case of Payitaht Abdülhamid)
- Tez No: 635984
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Toplumsal bellek, siyasal erk sahipleri tarafından kontrol altında tutulması ve bugünün politik ve kültürel söylemine göre dönüştürülmesi gereken bir alandır. Toplumsal aidiyetin ve kimliğin oluşturulmasında ortak bir tarih bilincinin önemi büyüktür. Türkiye'de mevcut politik söylemin gerekliliklerine göre yeniden inşa edilen tarih ve geçmiş bilincinin oluşmasında son yıllarda televizyonlarda yayınlanan dizilerin de rolü bulunmaktadır. Bu diziler, tarihe ve tarihi kişiliklere mevcut siyasal ve kültürel amaçlar doğrultusunda bakmakta, kurgu ve anlatı bu perspektifle oluşturulmaktadır. Bu çalışmada, toplumsal bellek kuramından yola çıkılarak TRT'de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinin ilk sezonu niteliksel içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Dizinin anlatısı ile mevcut politik söylem arasındaki paralellik ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Collective memory is a field that political powers has to under coltrol and shape it for today's political and cultural discourse. Common history consciousness is important for shaping identity and collective belonging. In Turkey, television series has a impact for shaping awareness of history and memory, which is constructed by present political discourse. That television series are looking back to history and historical persons through present political and cultural purposes. Narratives and fictions are created by this perspective. In this study, Payitaht Abdulhamid series, which is publishing by TRT is examined through qualitative content analysis method with collective memory theory. This study reveals that there have been a relevance between Payitaht Abdulhamid's narrative and present political discourse.