Doğal yaşam fotoğrafçılığında kuş fotoğrafçılığının tarihsel gelişimi ve teknik açıdan incelenmesi
In wildlife photography examining the historical and technical development of bird photography
  1. Tez No: 435286
  2. Yazar: GÖKHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsanlığın mağara duvarlarına hayvan resimlerini çizmeye başladığı tarihten bugüne kadar,insanlar tarihin her döneminde yaşayan diğer canlılar ile etkileşim içerisinde olmuş ve bunu belgeleme ihtiyacı hissetmişlerdir.Sanayi devrimi ile fotoğraflama ve kaydetmenin sağlanabilirliği insanları kendi dışlarındaki canlıların hayatlarını kayıt altına alabilmeleri bu süreçte doğal yaşam alanlarında yaşayan canlıların fotoğraflanması ve bunun bir başlıkta incelenmesini sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı doğal yaşam fotoğrafçılığının alt kategorisi olan Kuş Fotoğrafçılığının dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişiminin incelenmesi, tarih boyunca gelişen teknik yaklaşımların değerlendirilmesidir. Yine tez boyunca Kuş Fotoğrafçılığında kullanılan özel ekipmanlar,saha uygulamaları ve çekim teknik yaklaşımlardan bahsedilmiştir.Tükiye'de bugüne kadar Kuş Fotoğrafçılığının tarihsel gelişimi, teknik ve saha uygulamaları üzerine herhangi bir tez veyakapsamlı bir kaynak çalışması yapılmamış olması beni bu çalışmayı yapmaya itti. Diğer taraftan gelişen teknolojiylebirliktedünyada ve ülkemizde popülerliği her geçen gün artan Kuş Fotoğrafçılığı, sahip olduğumuz doğal yaşamalanları ve kuşlar hakkında da farkındalığın oluşmasına katkı sağlayacaktır.Buna bağlı olarak fotoğraf sanatının sağlayacağı sosyal bir misyon da doğal yaşam bilinci ve çevre koruması hedeflenmektedir. Ayrıca bu alana ilgi duyan fotoğrafçıların görsel yeterliliğe sahip Kuş Fotoğrafları çekmesine yardımcı olunması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler; Fotoğraf, Kuş, Kuş Fotoğrafçılığı,
Özet (Çeviri)
Since the date they began to draw animal figures on the cave walls, human beings have interacted with the other living creatures and felt the need to document it. The Industrial Revolution leads people to photograph and document the living creatures and their habitats and enables them to examine them under the same roof. The aim of this study is to analyze the historical evolution of Bird Photography in Turkey and in the world as a subtitle in Wildlife Photography and to evaluate the technical approaches throughout history. During this thesis , the special equipments which are used in Bird Photography, field practice and approaches in taking photos are mentioned as well. The reason which inspires me to work on this topic is, there is no thesis or extensive source study in Turkey about the historical development and technical and field studies of Bird Photography. Furthermore , with the developing technology the popularity of Bird Photography in Turkey and in the world is increasing day by day. This will provide an awareness on the bird species and their habitats. According to this, the social mission which is ensured by the art of photography aims to create a mindfulness on natural life and protection of the environment. Moreover, in this study to help the photographers who are interested in this field in taking visually sufficient bird photographs is aimed. Keywords; Photography, Bird, Bird Photography