Bilgi gizliliği ve güvenliği algılarının kripto para ödemelerinde tüketici güvenine etkisi: Ampirik bir çalışma
The impact of information privacy and security perceptions on consumer trust in cryptocurrency payments: An empiricial study
- Tez No: 996802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kripto para ile yapılan ödemelerde tüketici güvenini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamakta; bilgi gizliliği riski, algılanan bilgi güvenliği, dolandırıcılık riski, algılanan güven, algılanan anonimlik, algılanan izlenebilirlik ve tüketici niyeti değişkenlerine odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, bu değişkenlerin tüketicilerin güven mekanizmasını ve kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak benimseme eğilimlerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktır. Kasti örnekleme tekniği ile ulaşılan 391 kişiye 20 sorudan oluşan bir anket uygulanarak veriler elde edilmiştir. Örneklemi oluşturan kişilere öncesinde kripto para hakkında bilgileri olup olmadıkları sorulmuştur. Toplanan veriler SPSS.25 kullanılarak analiz edilmiş olup, katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi sorularına verilen cevaplara frekans analizi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği ortaya konmuş olup ardından ölçeğin geçerlilik ve güvenirlikleri test edilmiştir. Son aşamada ise hipotezlerin test edilmesinde korelasyon analizinden yararlanılarak bulgular ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar, kripto paraların yalnızca yatırım aracı olarak görülmesinden çıkarak günlük kullanımda da kabul görmesi için gizlilik ve güvenlik boyutlarının merkeze alınmasının zorunlu olduğunu göstermektedir. Bu gereklilik, sadece kripto para teknolojinin altyapısal tasarımında oluşturulmakla kalmamalı; aynı zamanda kullanıcıların bilinçlendirilmesi, yanlış bilinenlerin düzeltilmesi ve risk algısının rasyonelleştirilmesi gibi tamamlayıcı unsurlarla desteklenmelidir. Araştırma, gizlilik ve güvenliğin tüketici güveni üzerindeki etkilerine dair sunduğu bulgularla, kripto para ile ödeme yöntemlerinin benimsenmesinde güven ve güvenirliğin önemini belirterek mevcut literatüre özgün, güncel ve veri temelli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors influencing consumer trust in payments made with cryptocurrencies, focusing on the variables of information privacy risk, perceived information security, fraud risk, perceived trust, perceived anonymity, perceived traceability, and consumer intention. The main purpose of the study is to reveal how these variables shape consumers' trust mechanisms and their tendency to adopt cryptocurrencies as a payment method. Data were obtained by administering a 20-item questionnaire to 391 individuals reached through a purposive sampling technique. Prior to the questionnaire, participants were asked whether they had any prior knowledge of cryptocurrencies. The collected data were analyzed using SPSS 25, and frequency analysis was conducted on the participants' demographic characteristics, including gender, age, and education level. After determining that the data exhibited a normal distribution, validity and reliability analyses of the scale were performed. In the final stage, correlation analysis was used to test the hypotheses, and the findings were presented accordingly. The findings of this research indicate that, for cryptocurrencies to be accepted not only as investment instruments but also in daily transactions, it is essential to place information privacy and security at the center of system design. This requirement should not be limited to the infrastructural design of cryptocurrency technologies; it should also be supported with complementary elements such as raising user awareness, correcting misconceptions, and rationalizing risk perception. By presenting empirical evidence on the impact of privacy and security on consumer trust, this study provides original, contemporary, and data-driven contributions to the existing literature, emphasizing the importance of trust and reliability in the adoption of cryptocurrency-based payment methods.