Egzersiz yapan ve egzersiz yapmayan üniversite öğrencilerinin spor ahlaki düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sport morality levels of exercising and non-exercising university students
  1. Tez No: 996803
  2. Yazar: KORHAN BİÇAKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mardin Üniversitesi'nde öğrenim gören, egzersiz yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin spor ahlaki düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum gibi demografik faktörlerle ilişkisini incelemektir. Araştırma betimsel tarama modelinde yürütülmüş olup, 217 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler online anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, egzersiz yapan ve yapmayan öğrencilerin spor ahlaki olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p>0.05). Ayrıca cinsiyet, yaş, aile sosyo-ekonomik durumu ve daha önce lisanslı spor yapma gibi değişkenler açısından da spor ahlaki düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar, çalışmaya katılan öğrencilerin spor ahlaki olgunluk düzeylerinin bu değişkenler açısından benzer olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of sports ethics among university students attending Mardin University who exercise and those who do not, and to examine the relationship between these levels and demographic factors such as age, gender, and socioeconomic status. The study was conducted using a descriptive survey model and involved 217 university students. Data were collected via an online questionnaire. The findings revealed no significant difference in the levels of sports ethics maturity between students who exercised and those who did not (p>0.05). Furthermore, no significant differences were found in sports ethical levels in terms of variables such as gender, age, family socioeconomic status, and previous licensed sports participation. The results obtained reveal that the sports ethical maturity levels of the students participating in the study are similar in terms of these variables.