Spazmotik disfonilerde botilinum toksin-A uygulamasının hasta hayat kalitesi üzerine etkileri
The effect of botulinum toxin-A administration on patients' quality of life in spasmodic dysphonia
  1. Tez No: 996822
  2. Yazar: BANU TİJEN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSTEMİHAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
.SD fokal bir larengeal distonidir. Hastalar günlük iletişiminlerinde ve konuşmalarında farklı derecelerde zorluk çekmektedirler. Hastalığın hastaların hayat kalitesine olan etkisi üzerinde fazla çalışılmamış bir konudur. SD'nin hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkilerini ve BT tedavisinin etkisini değerlendirmek için SEE kullanılmıştır. BT tedavisi öncesi ve 1 ay sonrasında SEE toplam 20 SD hastası tarafından doldurulmuştur. Tedavi öncesi değerler tedavi sonrası değerler ile karşılaştırılmıştır. Tedavi öncesi değerlerde tüm hastalarda toplam yanıtlarda ve alt ölçeklerin yanıtlarında ciddi engellilik izlenmiştir (toplam yanıt, 68.6; fiziksel, 25.9; fonksiyonel, 21.8; duygusal, 20.9). BT enjeksiyonu sonrası toplam yanıtlarda ve alt ölçeklerin yanıtlarında anlamlı düzelme izlenmektedir (toplam yanıt, 26.4; fiziksel, 9.2; fonksiyonel, 8.7; duygusal, 8.5). SEE'de ölçüldüğü gibi SD hastaların hayat kalitelerini ciddi olarak etkilemektedir. BT tedavisi sonrası her 3 alt ölçek ve toplam yanıtlarda iyileşme izlenmektedir. Kulak Burun Boğaz hekimleri ve Nörologlar arasında distonilere daha fazla dikkat edilmesi ve BT tedavisinin güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olmasının anlaşılması ile daha fazla hasta daha doğru teşhis edilecek ve tedavi edilecektir.
Özet (Çeviri)
Spasmodic dysphonia (SD) is a focal dystonia of the larynx. Individuals with SD have variable degrees of difficulty in everyday communication and speaking. The impact of SD on the quality of life of people with the disorder has not been well measured. The Voice Handicap Index (VHI) was used to assess the impact of SD and to evaluate the effect of botulinum toxin treatment on quality of life. The VHI was completed by 20 consecutive patients with SD before receiving botulinum toxin injection and 1 month after injection. Pretreatment scores on the VHI were compared with posttreatment scores. Pretreatment scores on the VHI showed significant impairment in all 3 subscales and the total score (total score, 68.6; physical, 25.9; functional, 21.8; and emotional, 20.9). Statistically significant improvements occurred in all 3 subscale scores and the total score (total score, 26.4; physical, 9.2; functional, 8.7; and emotional, 8.5) after botilinum toxin treatment. SD has a significant impact on patients perception of quality of life as measured by the VHI. Significant improvements in all 3 subscale scores and the total score on the VHI occur after treatment with botulinum toxin. With growing awareness of dystonias among Otolaryngologists and Neurologists, and emergence of botilinum toxin as a safe and effective treatment modality, it is likely that more patients will be properly diagnosed and treated.