Brezilya'da makro ekonomik göstergelerin politika belirsizliği ve jeopolitik risk üzerindeki etkisi
The impact of macroeconomic indicators political uncertainty and geopolitical risk in Brazil
- Tez No: 996823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Brezilya'da makroekonomik göstergelerin ekonomik politika belirsizliği (EPU) ve jeopolitik risk (JR) üzerindeki etkisi, 1996(M11)–2023(M8) dönemine ait aylık veriler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Brezilya'nın seçilmesindeki temel neden, ekonomisinin kırılgan bir yapıya sahip olmasıdır. Tezde, Enflasyon, faiz oranı ve ekonomik büyümenin EPU ve JR üzerindeki etkileri parametrik olmayan Kernel Regularized Least Squares (KRLS) yöntemiyle incelenmiştir. KRLS analizi sonucunda, jeopolitik risk modelinde enflasyon ve faiz oranlarının JR üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip olduğunu, buna karşın ekonomik büyümenin etkilerinin bu dönem için sınırlı kaldığını ortaya koymuştur. Ekonomik politika belirsizliği modelinde ise enflasyon ve faiz oranı EPU'yu artırıcı yönde etkilerken, ekonomik büyüme değişkeninin katsayısı negatif işaretlidir; bu durum, 1996–2023 döneminde büyüme hızlandıkça politika belirsizliği düzeyinin azaldığına işaret etmektedir. Marjinal etkiler analizinde, söz konusu ilişkilerin seviyelere bağımlı olduğunu ve özellikle yüksek enflasyon ve yüksek faiz rejimlerinde EPU ve JR üzerindeki etkinin güçlendiğini göstermiştir. Genel olarak sonuçlar, ilgili dönemde Brezilya'da JR ve EPU'nun makroekonomik istikrar, fiyat düzeyi ve ekonomik performans üzerinde kalıcı dışsallıklar ürettiğini ve belirsizliğin yönetiminin politika tasarımında bağımsız bir hedef olarak ele alınması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of macroeconomic indicators on Economic Policy Uncertainty (EPU) and Geopolitical Risk (GPR) in Brazil, utilizing monthly data spanning from 1996(M11) to 2023(M8). Brazil was selected as the focal point of this study due to its status as an emerging market with a notably fragile economic structure. The effects of inflation, interest rates, and economic growth on EPU and GPR were analyzed using the non-parametric Kernel Regularized Least Squares (KRLS) method. The results of the KRLS analysis reveal that in the GPR model, inflation and interest rates exert a positive and statistically significant influence on geopolitical risk, whereas the impact of economic growth remained limited during this period. In the EPU model, while inflation and interest rates tend to increase policy uncertainty, the coefficient for economic growth is negative. This suggests that during the 1996–2023 period, policy uncertainty decreased as growth accelerated. Furthermore, marginal effects analysis indicates that these relationships are level-dependent; specifically, the impact on EPU and GPR intensifies during regimes of high inflation and high interest rates. Overall, the findings demonstrate that GPR and EPU generated persistent externalities on macroeconomic stability, price levels, and economic performance in Brazil throughout the period under study. Consequently, the management of uncertainty should be treated as an independent objective within policy design.