Web 2.0 araçları eğitimlerinin öğretmen adaylarının dijital yeterlik algılarına, 21. yüzyıl becerilerine ve eğitimde Web 2.0 araçları kullanımı yetkinliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of Web 2.0 tools training on pre-service teachers' perceptions of digital competence, 21st-century skills, and competencies in the use of Web 2.0 tools in education
  1. Tez No: 996834
  2. Yazar: ALİ YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarına yönelik olarak yürütülen“eğitimde Web 2.0 araçları kullanımı”eğitimlerinin; öğretmen adaylarının dijital yeterlik algıları, 21. yüzyıl becerileri ve Web 2.0 araçları kullanımı yetkinlikleri üzerindeki etkilerini incelemek ve ayrıca bu eğitimlerin öğretmen adaylarına katkılarına ilişkin katılımcıların görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023–2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Karaman il merkezinde bulunan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesinde farklı öğretmenlik programlarında öğrenim gören 33 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri;“Öğretmen Adayı Dijital Yeterlik Algısı Ölçeği”,“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve“Web 2.0 Araçları Kullanımı Yetkinliği Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler ve bağımlı gruplar t-testi, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulguları, öğretmen adaylarına verilen Web 2.0 araçları eğitimlerinin; öğretmen adaylarının dijital yeterlik algıları, 21. yüzyıl becerileri ve Web 2.0 araçları kullanımı yetkinlikleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etki oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca elde edilen etki büyüklüğünün orta-yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Nitel bulgular ise söz konusu eğitimlerin; öğretmen adaylarının lisans eğitim süreçlerine, öğrenme motivasyonlarına, derse katılımlarına, günlük yaşam becerilerine, dijital okuryazarlık algılarına, 21. yüzyıl becerilerine ve teknoloji kullanım yetkinliklerine önemli katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretmen yetiştirme programlarında Web 2.0 araçlarına yönelik uygulamalı ve sistematik eğitimlere daha fazla yer verilmesi, ayrıca, bu tür eğitimlerin öğretmenlik meslek bilgisi ve alan eğitimi dersleriyle bütünleştirilerek yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of“Web 2.0 tools in education”training provided to pre-service teachers on their digital competence perceptions, 21st-century skills, and competencies in the use of Web 2.0 tools. Additionally, the study seeks to explore participants' views regarding the contributions of this training to their professional development. The research was conducted using a mixed-methods design in which quantitative and qualitative data were collected and analyzed in combination. The study group consisted of 33 pre-service teachers enrolled in different teacher training programs at the Faculty of Education of Karamanoğlu Mehmetbey University, located in the city center of Karaman, during the spring semester of the 2023–2024 academic year. Quantitative data were collected using the“Pre-service Teacher Digital Competence Perception Scale”, the“Multidimensional 21st-Century Skills Scale”, and the“Web 2.0 Tools Usage Competency Scale”. Qualitative data were obtained through a semi-structured interview form developed by the researcher. Descriptive statistics and paired-samples t-tests were employed to analyze the quantitative data, while qualitative data were examined using content analysis. The quantitative findings indicate that the Web 2.0 tools training had a statistically significant and positive effect on pre-service teachers' perceived digital competence, 21st-century skills, and Web 2.0 tool usage competencies. The calculated effect sizes were found to be moderate to high. The qualitative findings further revealed that the training contributed substantially to pre-service teachers' undergraduate learning processes, learning motivation, classroom participation, daily life skills, perceptions of digital literacy, 21st-century skills, and technology use competencies. Based on these findings, it is recommended that teacher education programs incorporate more systematic and practice-oriented training on Web 2.0 tools and integrate such training into pedagogical knowledge and subject-specific methodology courses.