Hizmet kalitesi, marka itibarı ve marka güveninin restoran müşterilerinin daha fazla ödeme eğilimi üzerindeki etkileri
The effects of service quality, brand reputation and brand trust on restaurant customers' willingness to pay more
  1. Tez No: 996833
  2. Yazar: ONUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ADEM SOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tourism, Business Administration, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Restoran müşterilerine odaklanılan bu araştırmada; algılanan hizmet kalitesi, marka itibarı ve marka güveninin daha fazla ödeme eğilimi üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, hizmet kalitesi ile ödeme eğilimi değişkenlerini marka itibarı ve marka güveni değişkenleriyle birleştiren yeni bir bütünleşik yapısal model geliştirilmiş, araştırmanın kuramsal modeli ise Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile test edilmiştir. Araştırmanın nicel veri toplama aracı Kuşadası destinasyonundaki restoranlardan hizmet alan 426 yabancı uyruklu müşteriye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS yazılımına aktarılmış ve nicel veri seti analize hazırlanmıştır. Veri analizi aşamasında uygun yaklaşımı belirlemek için veri setinin normal dağılıma yatkınlığı test edilmiştir. Verilerde normal dağılımdan sapma gözlendiğinden, kuramsal modelin testi için PLS-SEM yaklaşımı benimsenmiştir. Ayrıca veri setindeki potansiyel ortak yöntem yanlılığı sorunu da Harman tek faktör testi ile sınanmış ve çalışmada ortak yöntem yanlılığı sorununun olmadığı anlaşılmıştır. Buradan hareketle veri analizi sürecine geçilmiştir. Hipotez testlerinden önce ölçüm modeli test edilmiş ve modelde yer alan tüm yapıların geçerlilik ve güvenilirlik açısından tatmin edici sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu doğrultuda, araştırmanın kuramsal modeli PLS-SEM yaklaşımıyla test edilmiştir. Bulgular, modeldeki dört değişken arasındaki doğrudan etki hipotezlerini doğrularken; hizmet kalitesinin daha fazla ödeme eğilimi üzerindeki etkisinde marka itibarının ve marka güveninin seri aracılık etkisi sergilediğini ortaya koymuştur. Bu kapsamda mevcut araştırma, hizmet kalitesi ile ödeme eğilimi arasındaki ilişkiyi derinlemesine açıklayan yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle, bu tez çalışmasının hizmet kalitesi literatüründeki mevcut bilgiyi yeni bir bakış açısıyla zenginleştirdiği ve restoran işletmeleri için marka itibarı ve marka güveni temelli bir vizyon geliştirdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which focuses on restaurant customers, the aim is to reveal the effects of perceived service quality, brand reputation, and brand trust on willingness to pay more. For this purpose, a new integrated structural model combining the variables of service quality and willingness to pay with brand reputation and brand trust was developed, and the theoretical model of the study was tested using Structural Equation Modeling (SEM). The quantitative data collection tool was applied to 426 foreign customers who received services from restaurants in the Kuşadası destination. The obtained data were transferred to the SPSS software, and the quantitative dataset was prepared for analysis. At the data analysis stage, the normality of the dataset was tested to determine the appropriate analytical approach. Since deviations from normal distribution were observed in the data, the PLS-SEM approach was adopted to test the theoretical model. In addition, the potential issue of common method bias in the dataset was examined through Harman's single factor test, and it was determined that common method bias was not a problem in this study. Based on this, the data analysis process was carried out. Before testing the hypotheses, the measurement model was evaluated, and all constructs in the model produced satisfactory results in terms of validity and reliability. Accordingly, the theoretical model of the study was tested using the PLS-SEM approach. The findings confirmed the direct effect hypotheses among the four variables in the model and revealed that brand reputation and brand trust have a serial mediation effect on the relationship between service quality and willingness to pay more. In this context, the current study provides a new perspective that explains the relationship between service quality and willingness ro pay more in depth. Based on the results obtained, it is considered that this thesis enriches the existing knowledge in the service quality literature with a new viewpoint and develops a brand reputation and brand trust based vision for restaurant business.