Temettüat defterlerine göre XIX. Yüzyıl'da Erek kazası
According to temettüat bokks Erek district in the 19th century
- Tez No: 996837
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIVRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
19. yüzyıl Osmanlı Devleti'nde klasik idari-mali yapısının değişmeye başladığı, Avrupa'nın tesiriyle de olsa, radikal dönüşümlerin yaşandığı ve çağdaş Türkiye'nin temellerinin atıldığı bir dönemdir. Osmanlı için büyük değişimlerin yaşandığı Tanzimat dönemi ile birlikte maliye alanında bir takım değişiklikler yapılarak vergi sisteminde de düzenlemeler yapılmıştır. Vergi ödemekle yükümlü olan kişilerin kazançlarına oranla vergi ödemeleri maksadıyla 1840 yılı ile birlikte muhassıl adlı görevliler vasıtasıyla mahalle ve köylerde vergilerin belirlenmesi ve toplanması amaçlanmıştır. Tanzimat ile birlikte devletin bütün alanlarda reformlar yaptığı görülmektedir. Ancak en radikal dönüşüm mali politikalarda gerçekleşmiştir.“Temettü”vergisi ve bu maksatla yapılan“Arazi ve Nüfus Sayımları”ve tutulan“Temettüat Defterleri”çok önem arz etmektedir. Temettü; herkesin kazancına ve mal varlığına istinaden devlete bir vergi ödemesi ve bu vergiyi sisteme koyma işinin 19. yüzyılda hayata geçmiş halidir. Bu defterler sayesinde devlet ekonomisi daha detaylı ve sistemli bir şekilde kayıt altına alınarak, sosyal, ekonomik ve toplum yapı net olarak ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a period when the classical administrative-financial structure of the Ottoman Empire began to change, radical transformations were experienced, albeit with the influence of Europe, and the foundations of modern Turkey were laid. With the Tanzimat period, when major changes took place for the Ottoman Empire, some changes were made in the field of finance and regulations were made in the tax system. In order for those who were obliged to pay taxes to pay taxes in proportion to their earnings, it was aimed to determine and collect taxes in neighborhoods and villages through officials called muhassıl in 1840. It is seen that the state made reforms in all areas with the Tanzimat. However, the most radical transformation took place in fiscal policies. The“dividend”tax and the“Land and Population Censuses”conducted for this purpose and the“Temettüat Registers”kept are very important. Dividend; is the 19th century version of the process of paying a tax to the state based on everyone's earnings and assets and putting this tax into the system. Thanks to these books, the state economy will be recorded in a more detailed and systematic way, and the social, economic and community structure will be clearly revealed.