Anadolu imam hatip liselerinde görev yapan öğretmenlerin müzik eğitimine bakış açısı
Perspective of teachers working in Anatolian imam preacher high school to music education
- Tez No: 996836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SUBATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Anadolu İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenlerin müzik eğitimine yönelik bakış açılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Müzik eğitimi, bireyin kültürel gelişimi, estetik duyarlılığı ve sosyal becerileri açısından önemli bir yer tutmaktadır. Ancak, dini eğitim veren kurumlarda müzik eğitimine karşı farklı tutum ve yaklaşımlar gözlemlenebilmektedir. Bu tez kapsamında, öğretmenlerin müzik eğitimine ilişkin tutumları; dinî, kültürel ve pedagojik boyutlarda değerlendirilecektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılacak; görüşmeler ve açık uçlu sorular aracılığıyla öğretmenlerin düşünceleri derinlemesine analiz edilecektir. Elde edilecek bulgular sayesinde, müzik eğitiminin İmam Hatip Liselerinde nasıl algılandığı ve bu algının öğretim süreçlerine etkisi ortaya konulacaktır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin müzik eğitimine dair olumlu ya da olumsuz yaklaşımlarının nedenleri, bu yaklaşımların eğitsel etkileri ve öneriler yer alacaktır. Böylece hem müzik eğitimi politikalarına hem de dini eğitimle sanat eğitiminin ilişkisine katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perspectives of teachers working at Anatolian Imam Hatip High Schools on music education. Music education plays a significant role in the cultural development, aesthetic sensitivity, and social skills of individuals. However, in institutions that provide religious education, different attitudes and approaches towards music education may be observed. This thesis will evaluate teachers' attitudes toward music education from religious, cultural, and pedagogical dimensions. A qualitative research method will be employed, using interviews and open-ended questions to deeply analyze teachers' opinions. The findings will reveal how music education is perceived in Imam Hatip High Schools and how this perception affects teaching processes. The study will also explore the reasons behind teachers' positive or negative attitudes toward music education, the educational impact of these attitudes, and suggestions for improvement. In this way, the research aims to contribute to both music education policies and the relationship between religious and art education.