Tlos Antik Kenti Meclis Binası Yapı Kompleksi seramikleri
Ceramics from the Parliament Building Complex of the Ancient City of Tlos
- Tez No: 996843
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin konusunu, Tlos Antik Kenti'nde yer alan Meclis Binası Yapı Kompleksi kazılarında ele geçen seramik buluntular oluşturmaktadır. Meclis Binası Yapı Kompleksi'nde 2018 yılında başlatılan kazı ve belgeleme çalışmaları 2022 yılında tamamlanmış; bu süreçte dolgu toprak içerisinde ele geçen seramikler bütüncül ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. İncelenen seramiklerin kronolojik dağılımı, en erken örnekleri yaklaşık olarak MÖ 3000 yıllarına tarihlenen Geç Tunç Çağı'ndan, en geç örnekleri ise MS 20. yüzyıla, yani Türkiye Cumhuriyeti Dönemi'ne kadar uzanan geniş bir zaman aralığını kapsamaktadır. Meclis Binası dolgusundan ele geçen seramik malzeme temel alınarak, öncelikle Likya Bölgesi ve yakın çevresiyle, ardından Akdeniz coğrafyasının farklı bölgelerinde yer alan yerleşimlerle Tlos arasındaki kültürel ve ticari ilişkiler değerlendirilmiştir. Yaklaşık 5000 yıllık bir süreci kapsayan bu seramik grubu, Tlos Antik Kenti'nin seramik repertuvarına yeni form ve tiplerin eklenmesini sağlamış; önceki seramik çalışmalarına ise tamamlayıcı ve yeni veriler sunmuştur. Çalışma kapsamında ele alınan seramikler aracılığıyla, kentin yerel seramik üretimine ilişkin bilgiler elde edildiği gibi ithal seramikler yoluyla Tlos'un ticari bağlantıları da ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra, kent içi tarımsal üretimde kullanılan seramik formları ile çevre kent ve bölgelerle gerçekleştirilen ticareti yansıtan ticari seramik grupları birlikte değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, 5000 yıllık geniş bir kronolojik spektruma sahip Meclis Binası Yapı Kompleksi seramikleri, Tlos Antik Kenti'nin seramik üretimi, tarımsal faaliyetleri, ticari işlevleri ve ticaret kapasitesi hakkında önemli veriler sunmaktadır. Ayrıca bu buluntular, söz konusu uzun zaman dilimi boyunca kentte kesintisiz bir yerleşim ve üretim sürecinin varlığını ortaya koyması açısından da büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the ceramic finds unearthed during the excavations of the Parliament Building Complex in the Ancient City of Tlos. Excavation and documentation work at the Parliament Building Complex, which began in 2018, was completed in 2022; During this process, the ceramics found in the fill soil were evaluated in a holistic and comprehensive manner. The chronological distribution of the examined ceramics covers a wide time span, from the Late Bronze Age, with the earliest examples dating back to approximately 3000 BC, to the latest examples extending to the 20th century AD, the period of the Republic of Turkey. Based on the ceramic material recovered from the Assembly Building fill, the cultural and commercial relations between Tlos and settlements in the Lycian region and its surroundings, and subsequently in different parts of the Mediterranean geography, have been assessed. This group of ceramics, covering a period of approximately 5000 years, has added new forms and types to the ceramic repertoire of the ancient city of Tlos, and has provided complementary and new data to previous ceramic studies. Through the ceramics examined in this study, information regarding the city's local ceramic production was obtained, and Tlos's trade connections through imported ceramics were also revealed. In addition, ceramic forms used in urban agricultural production and commercial ceramic groups reflecting trade with surrounding cities and regions were evaluated together. In conclusion, the ceramics from the Parliament Building Complex, spanning a broad chronological spectrum of 5000 years, provide significant data on the ceramic production, agricultural activities, commercial functions, and trade capacity of the ancient city of Tlos. These findings are also of great importance as they reveal the existence of an uninterrupted settlement and production process in the city throughout this long period.