Birleşme ve satın almaların firma performansına etkileri: Borsaİstanbul'da faaliyet gösteren imalat sanayi firmaları üzerine biraraştırma
The impact of mergers and acquisitions on firm performance: A study on manufacturing industry firms operating on the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 996849
  2. Yazar: ALİ TELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz yüzyılda tüm dünyada etkili olan değişim ve gelişim süreci firmaları büyüme yolunda farklı stratejiler uygulamaya teşvik etmektedir. Kendi öz kaynakları ile hedeflerine ulaşmada yetersiz kalan firmalar dışsal kaynaklarla bu eksikliklerini gidermeye çalışmaktadır. Günümüzde firmaların en sık başvurduğu dışsal büyüme stratejisi, firma birleşme ve satın almalarıdır. Firmalar birleşme ve satın almalarla hem ulusal hem de uluslararası pazarda değer maksimizasyonu sağlayarak içinde bulunduğu sektörde öncü konuma gelmeyi amaçlamaktadır. Başka bir ifadeyle, firmalar birleşme ve satın almaların performanslarını olumlu yönde etkileyeceğini düşünmektedir. Fakat yapılan her birleşme veya satın alma firmaların performansını olumlu yönde etkilememiştir. Bu nedenle, birleşme ve satın almaların firmaların performansına etkisinin belirlenmesi çok önemli bir konu olarak literatürde yer almaktadır. Bu çalışma, birleşme ve satın almaların firma performansına olası etkilerini araştırmaktadır. BİST imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunan firmalar incelendiğinde 2010-2015 yılları arasında 35 adet birleşme veya satın almanın gerçekleştiği görülmektedir. Bu birleşme veya satın alma gerçekleştiren firmaların 8'i çalışmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. Firmaların 2002-2024 dönemine ait (birleşme ve satın alma öncesi ve sonrası dönem olmak üzere iki ayrı dönemde) üçer aylık toplam 23 yıllık verileri DuPont Analizi çerçevesinde ampirik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın değişkenleri, Öz Sermaye Kârlılığı, Aktif Kârlılığı, Net Kâr Marjı, Aktif Devir Hızı ve Öz Sermaye Çarpanı' dır. Bu değişkenlerin durağanlık sınamaları Augmented Dickey-Fullar-1979 (ADF) ve Phillips-Perron-1988 (PP) birim kök testleri ile yapılmıştır. Değişkenlerin bazılarının düzeyde bazılarının ise birinci farkta durağan olduğunun tespit edilmesiyle bu değişkenler arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisini tespit etmek amacıyla ARDL sınır testi yapılmıştır. ARDL sınır testi sonuçlarına göre, Öz Sermaye Kârlılığı, Aktif Kârlılığı, Net Kâr Marjı, Aktif Devir Hızı ve Öz Sermaye Çarpanı değişkenleri arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisi bulunmaktadır. Uzun dönem katsayılar incelendiğinde ise birleşme ve satın almaların 4 firmanın performansını olumlu etkilediği diğer 4 firmanın performansını ise olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Birleşme ve Satın Alma, Firma Performansı, DuPont Analizi, ARDL Sınır Testi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process of change and development affecting the entire world in this century is encouraging firms to implement different strategies for growth. Firms that are insufficient to achieve their goals with their own resources are trying to compensate for this deficiency with external resources. Today, the most frequently used external growth strategy for firm is mergers and acquisitions. Through mergers and acquisitions, firms aim to maximize value in both national and international markets and become leaders in their sectors. In other words, firms believe that mergers and acquisitions will positively impact their performance. However, not every merger or acquisition has positively impacted the performance of firms. Therefore, determining the impact of mergers and acquisitions on firm performance is a key research issue. This study investigates the potential impact of mergers and acquisitions on firm performance. An examination of firms operating in the BIST manufacturing sector reveals that 35 mergers or acquisitions took place between 2010 and 2015. 8 of these merger or acquisition firms were selected as the sample for this study. The firms' data for the period 2002-2024 (in two separate periods: pre-merger and post-merger periods), totaling 23 years of quarterly analysis, were analyzed using empirical methods within the framework of DuPont Analysis. The variables of the study are Return on Equity, Return on Assets, Net Profit Margin, Asset Turnover Ratio, and Equity Multiple. The stationarity tests of these variables were conducted using Augmented Dickey-Fullar-1979 (ADF) and Phillips-Perron-1988 (PP) unit root tests. Since some variables were found to be stationary at the level and others at the first difference, an ARDL bounds test was conducted to determine the long-term cointegration relationship between these variables. According to the ARDL bounds test results, there is a long-term cointegration relationship between the variables Return on Equity, Return on Assets, Net Profit Margin, Asset Turnover Ratio, and Equity Multiple. When the long-term coefficients are examined, it is concluded that mergers and acquisitions positively affect the performance of 4 firms and negatively affect the performance of the other 4 firms. KEY WORDS Mergers and Acquisitions, Firm Performance, DuPont Analysis, ARDL Bounds Test.