Sınır ötesi banka birleşmelerinin ve satın almalarının finansal etkileri
Cross border bank mergers and acquısıtıons' fınancıal effects
  1. Tez No: 380029
  2. Yazar: SEVDA ATEŞOĞLU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Sınır ötesi banka birleşmeleri ve satın almaları; hedef ülkenin mali politikalarına engel oluşturma, kriz döneminde krizi tetikleyen uygulamalarda bulunma, bir baskı grubu oluşturarak ülkenin izleyeceği politikaları yönlendirme, sağlıksız bir rekabet ortamı oluşturabilme, ülke içinde kaynak dağılımını sınırlama, satın alan tarafın ülkesinde gerçekleşen krizden dolayı hedef bankaların finansal durumunu etkileme veya batmasına neden olma gibi ülke ekonomisini etkileyebilecek negatif etkileri nedeniyle önemli bir yer arz etmektedir. Sınır ötesi banka birleşmelerini ve satın almalarını tetikleyen güdüler arasında, müşteriyi takip etme, savunma, pazar fırsatlarından yararlanma, riski dağıtma ve/veya azaltma, bilgi maliyetlerinin yüksek olması, otorite sınırlamalarının kaldırılması, ortak köken, etkinlik arttırma beklentisi, bankalarda bilişim teknolojilerinin maliyetlerinin yüksek olması, kapsam, ölçek ekonomilerine ulaşma ve sinerji beklentileri, yeni bir ülkede pazara giriş stratejisi, özelleştirme sonrası satın alma işleminden kâr elde etme beklentisi, hedef ülke göstergeleri (GSYİH yükselme beklentisi, bankacılık hizmetlerinin kullanım düzeyi, bankacılık sektöründe kârlılık oranları) yer almaktadır. Birleşmelerin ve satın almaların performanslarını ölçmek için pazar temelli hissedarların getirilerini hesaplama yöntemi, finansal tabloları temel alan çalışmalar, yöneticilere yapılan anket ve klinik çalışmalar yöntemleri kullanılmaktadır. Bankalarda finansal tabloları temel alan analizlerde ise oran analizi, parametrik yöntemler (Stochastic Frontier Approach, Distribution-Free Approach, Thick Frontier Approach gibi) ve parametrik olmayan yöntemler (Data Envelopment Analysis, Free Disposal Hull) kullanılmaktadır. Çalışmamızda, Türkiye'de gerçekleşen üç sınır ötesi banka satın almasının (Denizbak, Finansbank, ING Bank (Oyak Bank)) finansal etkilerinin incelenmesi amacıyla bir tür oran analizi olan CAMELS analizi kullanılmıştır. Sınır ötesi satın alınma öncesi üç yıl ve satın alınma sonrası üç yıl dönemlerinde, mevduat bankalarının ortalamalarına kıyasla üç bankanın performans gelişimi analiz edilmiştir ve üç bankanın sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarında satın alınma öncesi ve sonrası dönemde üç bankanın bilgilerinde benzerlikler saptanmıştır. Üç bankanın performansının satın alınmadan sonraki üç yıllık dönemde azaldığı görülmüştür. Bununla birlikte üç bankanın satın alınmadan önceki dönemdeki performansları mevduat bankaları ortalamaları üzerindeyken, satın alınma sonrası dönemde üç bankanın performansının mevduat bankalarının altına düştüğü saptanmıştır. Hedef bankalarda satın almadan sonra gerçekleşen performans düşüşünün, sınır ötesi birleşme ve satın almaların negatif etkilerinin yanı sıra satın alınma sonrası dönemin 2008 kriz dönemine rastlaması ve satın alan bankaların krizden derinden etkilenmiş olmalarından da kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Türkçe anahtar kelimeler: 1-Sınır Ötesi Banka Birleşme ve Satın Almaları 2-Bankacılık 3-Performans Ölçümü 4-CAMELS Analizi 5-Yabancı Banka 6-Denizbank 7-Finansbank 8-ING
Özet (Çeviri)
Due to negative effects that could affect the country's economy such as creating barriers to the country's fiscal policy objectives, performing operations that trigger crisis during the crisis period, creating a pressure group that directs policies of the government, creating an unhealthy competitive environment, limiting the distribution of resources within the country, affecting adversely target banks' financial conditions or causing bankruptcy of those banks due to the crisis in acquirer country, cross-border bank mergers and acquisitions hold significant importance. Motives triggering cross-border bank mergers and acquisitions include; following customers, defense, take advantage of market opportunities, diversifying and/or reducing risk, high information cost, removing authority restrictions, common origin, expectation of increased effectiveness, the high costs of information technology in the banking sector, content, achieving economies of scale, expectation of synergy, strategy for entering market in a new country, expectation of profit from the buying process after privatization, target country indicators (expectation of rising GDP, level of use of banking services, banking sector profitability ratios). Market-based method which calculates the return of shareholders, studies based on financial statements, the method of clinical studies and surveys conducted with managers have been used for measuring the performance of mergers and acquisitions. Ratio analysis, parametric methods (Stochastic Frontier Approach, Distribution-Free Approach, Thick Frontier Approach, etc.), and non-parametric methods (Data Envelopment Analysis, Free Disposal Hull) have been used for analysis based on the financial statements of banks. In this study, CAMELS, a kind of ratio analysis, was used for examination of financial impact on three cross-border bank acquisitions (Denizbak, Finansbank, ING Bank (Oyak Bank)) that took place in Turkey. Comperative performance improvements of three banks to the average of commercial banks in Turkey were analyzed for the three years post-acquisition and three years pre-acquisition periods, and the results for there banks are compared with each other. Research results detected similarities for three banks in pre and post-acquisition periods. Three banks' performances reduced in three year post-acquisition period. Also the three banks' performances were above the average of deposit banks' performances in the pre-period and the three banks' performance fall below the average of deposit banks in the post-period. As well as the negative effects of cross-border mergers and acquisitions, target banks performance degradation after acquisition is thought to be the result of post-acquisition and 2008 crisis concurring at the same period and acquirer banks being deeply affected by the crisis. İngilizce anahtar kelimeler: 1-Cross Border Bank Mergers and Acquisitions 2-Banking 3-Performance Measurement 4- CAMELS Analysis 5- Foreign Bank 6- Cross Border Bank M&A 7-Finansbank 8-ING