Şevkâni tefsirinde belagat ilminin meâni bölümü ve uygulanışı
The application of the meâni section of the science of rhetoric in Shawkani's tafsir
  1. Tez No: 996866
  2. Yazar: CİHAT AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Geçmişten günümüze değin Kur'ân-ı Kerîm'i farklı yönlerden inceleyen birçok ilim ve bu ilimlere dair çok sayıda eser kaleme alınmıştır. Bu ilim dallarından biri de Kur'an'ı Kerim'in i'câzıdır. İ'caz, muhatabı benzerini meydana getirmekten aciz bırakmak olup bu alanda birçok eser kaleme alınmıştır. Farklı çeşitleri olan İ'cazın ilk göze çarpan türü belagat yani me'ânî, beyân ve bedî' ilimlerine yönelik verilen benzersiz örneklerdir. İ'cazın bu yönüne dair yazılan eserlerin en önemlilerinden biri de çalışmamızın konusu olan İmam Şevkânî'nin Fethu'l-Kadîr: el-Câmi' Beyne Fenneyi'r-Rivâye ve'd-Dirâye min 'İlmi't-Tefsîr isimli tefsirin İ'cazın çeşitlerinden biri olan belâgatın meani kısmına yönelik dair verdiği örneklerdir. Çalışmada Tümevarım ve Mukayeseli Yöntem takip edilerek eserde yer alan me'ani meseleleri ile belâgatın me'ani yönüyle ele alınan kıraat farklılıkları tespit edilerek alanda yazılan diğer eserlerle karşılaştırıldı. Çalışma giriş, iki ana bölüm, sonuç bölümünden oluşmuş olup İmam Şevkânî'nin hayatı, İlmü'l-Me'ani konuları işlenmiş, Kur'ân Kıraatleri Belâgatın meani açısından yorumlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Qur'an has been examined from various perspectives, leading to the development of numerous Islamic sciences and a wealth of related literature. One of these disciplines is the study of the Qur'an's iʿjāz (inimitability), which refers to the incapacity of humans to produce a text similar to the Qur'an. Among its different types, the most prominent is balāghah (rhetoric), which encompasses the sciences of maʿānī, bayān, and badīʿ. The Qur'an presents unparalleled examples in these fields. This study focuses on the rhetorical aspect of maʿānī in the tafsir Fath al-Qadīr: al-Jāmiʿ bayna Fannay al-Riwāyah wa al-Dirāyah min ʿIlm al-Tafsīr by Imam al-Shawkānī, one of the significant works addressing the rhetorical iʿjāz of the Qur'an. Using inductive and comparative methods, the study identifies issues related to maʿānī in the work and examines how differences in Qur'anic recitations (qirāʾāt) are interpreted in terms of rhetorical meaning. These findings are then compared with other scholarly works in the field. The research consists of an introduction, two main chapters, and a conclusion. It begins with an overview of Imam al-Shawkānī's life, followed by a detailed discussion on the science of maʿānī and the rhetorical interpretation of Qur'anic recitations.