Bahçe temelli öğrenme yaklaşımı odağında okul bahçelerine ilişkin nitel bir araştırma
A qualitative research on school gardens within the focus on garden-based learning approach
  1. Tez No: 996889
  2. Yazar: FATMA YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEHRA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bahçe temelli öğrenme, öğrencilerin aktif öğrenme deneyimleri yaşamasına olanak tanıyan, yaparak yaşayarak öğrenmesini destekleyen ve okul bahçeleri gibi açık alanlarda, doğal ortamda ve doğayla bütünleşerek öğrenmenin kalıcı hâle getirilmesini hedefleyen yenilikçi bir eğitim yaklaşımıdır. Okul bahçeleri genellikle öğrencilerin teneffüs aralarında vakit geçireceği alanlar olarak düşünülmektedir. Bahçe temelli öğrenme okul bahçelerinin yalnızca teneffüs alanları olarak değil, aynı zamanda eğitsel bir öğrenme ortamı olarak da yapılandırılabileceğini gösteren bir anlayıştır. Bu bağlamda okul bahçelerinin eğitimle bütünleştirilmesi öğrencilerin doğa ile etkileşim içinde olmalarına olanak sağlayacağı için farklı ortamda öğrenmeyi deneyimlemelerine, problem çözme, yaratıcılık ve eleştirel ve somut düşünme becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunur. Okul bahçelerinin eğitimle bütünleştirilmesi öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra bilişsel, duyuşsal, psikomotor gelişimlerinin desteklenmesine, okul kültürüne uyum sağlamalarının kolaylaştırılmasına, okulda kişilerarası ilişkileri geliştirilmesine yardımcı olabilir. Okul bahçeleri her disiplin için ve disiplinler arası etkileşimi sağlamak için uygulanabilir. Bu çalışma ilkokul düzeyinde bahçe temelli öğrenme yaklaşımı odağında mevcut okul bahçelerinin değerlendirilmesi, eğitimle bütünleşmiş okul bahçesi kavramı ile öğrenci ve velilerin hayal ettikleri okul bahçesine yönelik öğrenci ve veli görüşlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında durum çalışması yöntemi benimsenmiş olup, öğrenci ve velilerden nitel veri toplama teknikleri aracılığıyla görüşler alınmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile temalara ayrılmış ve temalar derinlemesine analiz edilmiştir, ayrıca kavram haritaları ve öğrenci resimlerinin birleştirilmesiyle çalışmanın görselliği artırılmıştır. Çalışmada okul bahçelerinin eğitimle bütünleşmiş öğrenme alanları olarak tasarlanmasının önemi vurgulanmakta ve bahçe temelli öğrenmenin eğitim sistemine entegrasyonuna yönelik uygulamalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Garden-based learning is an innovative educational approach that enables students to engage in active learning experiences, supports learning through hands-on activities, and aims to make learning permanent by integrating natural environments and outdoor spaces such as school gardens into the learning process. School gardens are often perceived as areas where students spend time during recess. However, garden-based learning presents the understanding that school gardens can be structured not only as recreational spaces but also as educational learning environments. In this context, incorporating school gardens into educational processes allows students to interact with nature, experience learning in different settings, and develop problem-solving, creativity, and critical and concrete thinking skills. Integrating school gardens into educational activities may support students' cognitive, affective, and psychomotor development, facilitate their adaptation to school culture, and contribute to the enhancement of interpersonal relationships. School gardens can be utilized within every discipline as well as in interdisciplinary learning contexts. This study was conducted to evaluate existing school gardens at the primary school level within the scope of the garden-based learning approach, to examine the concept of school gardens used for educational purposes, and to explore the views of students and parents regarding their envisioned school garden. A case study design was adopted, and qualitative data were collected from students and parents through various data collection techniques. The obtained data were categorized into themes using content analysis, and these themes were examined in depth. Additionally, the integration of concept maps and student drawings enhanced the visual dimension of the study. The study emphasizes the importance of designing school gardens as learning environments that support educational practices and offers recommendations for the integration of garden-based learning into the education system.