A quasi-experimental study on the use of virtual reality in English vocabulary learning of 2nd grade Turkish EFL students
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 2. sınıf Türk öğrencilerinin İngilizce kelime öğreniminde sanal gerçeklik kullanımı üzerine yarı deneysel bir çalışma
- Tez No: 996888
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yarı deneysel çalışma, tamamen sürükleyici bir sanal gerçeklik (VR) uygulaması olan Language Lab'ın, Türkiye'deki genç EFL öğrencilerinde İngilizce kelime öğrenimini destekleyip destekleyemeyeceğini araştırdı. Özel bir ilkokuldaki on 2. sınıf öğrencisi, deneysel bir VR grubu (n=5) ve kontrol grubu (n=5) arasında bölündü. Her iki grup da dört ders boyunca aynı 24 hedef kelimeyi öğrendi. Kelime öğrenimi, ön test, son test ve gecikmeli son test olarak verilen bir resim-kelime eşleştirme testi ile ölçüldü. Nicel veriler, betimsel istatistikler ve parametrik olmayan testler kullanılarak analiz edildi. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, VR grubu katılımcılarıyla bireysel olarak gerçekleştirildi ve VR kullanımındaki deneyimlerini belgelemek ve nicel test sonuçlarını bağlamlandırmaya yardımcı olmak için tematik olarak analiz edildi. Her iki grup da ön testten son teste net farklılıklar gösterdi ve bu kazanımların çoğunu gecikmeli son test puanlarında korudu. Ancak, örneklem büyüklüğünün küçük olması nedeniyle VR ve VR olmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Betimsel istatistikler, VR olmayan grubu biraz daha fazla destekledi. Görüşme bulguları, VR grubu tarafından VR derslerinin son derece keyifli, motive edici ve yeni kelime öğrenmek ve hatırlamak için yararlı olarak algılandığını gösterdi. Ayrıca, VR ile ilgili küçük kullanılabilirlik sorunları, sınıf yönetimi zorlukları ve fiziksel rahatsızlıkları da ortaya koydular. Genel olarak, çalışma, sürükleyici, kulaklık tabanlı VR'nin Türkiye'de ilköğretim İngilizcesi kelime bilgisi öğretimi için tamamlayıcı bir araç olarak motive edici ve pedagojik olarak uygulanabilir olabileceğini, ancak bu çalışmanın sınırlı kapsamında geleneksel, öğretmen liderliğindeki, tahta tabanlı derslerin performansını geçemeyeceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study investigated whether a fully immersive virtual reality (VR) application, Language Lab, can support English vocabulary learning in young EFL learners in Türkiye. Ten second grade students at a private laboratory primary school were divided between an experimental VR group (n=5) and a control non-VR group (n=5). Both groups learned the same 24 target words over four lessons. Vocabulary learning was measured with a picture-word matching test given as pre-test, post-test, and delayed post-test. Quantitative data was analyzed using descriptive statistics and non-parametric tests. Semi-structured interviews were individually conducted with the VR group participants and thematically analyzed to document their experiences in using VR, and help contextualize the quantitative test results. Both groups showed clear gains from pre-test to post-test, and retained most of these gains at the delayed post-test scores. However, no statistically significant difference was found between the VR and non-VR group, due to the small sample size. The descriptive statistics slightly favored the non-VR group. Interview findings indicated that VR lessons were perceived by the VR group as highly enjoyable, motivating, and helpful for learning and remembering new vocabulary. They also revealed minor usability issues, classroom management challenges, and physical discomfort related to VR. Overall, the study suggests that immersive, headset-based VR can be motivating and pedagogically viable as a complementary tool for primary EFL vocabulary instruction in Türkiye, but cannot outperform the traditional, teacher-led, board-based lessons within the limited scope of this study.