Yeni baba olmuş bireylerin doğum sonrası ilk yıldaki deneyimleri ve yaşadıkları zorluklar: Nitel bir araştırma
Experiences and challenges of new fathers in the first year after birth: A qualitative study
  1. Tez No: 996891
  2. Yazar: ESRA ÜNLÜTÜRK DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT MORSÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Babalığa geçiş, bir erkeğin hayatındaki en önemli değişikliklerden birini temsil etmekte olup, birçok zorluğu beraberinde getirmektedir ve her bir erkek için farklı yaşanan bir deneyim olduğu söylenebilir. Baba olmak ilk kez ya da iki, üçüncü kez deneyimlendiğinde bireyleri hassas bir konuma düşürebilirken; ilişkileri düzenleme, hazırlık aşaması ve süreci yönetme konusunda karmaşa yaşatabilmektedir. Buna karşın alanyazında babaların gözünden bu sürecin nasıl değerlendirildiğine ve algılandığına dair çok az araştırmanın bulunduğu dikkat çekmektedir. Bu amaçla, araştırma çerçevesi içerisinde yeni baba olmuş bireylerin doğum sonrası ilk yıldaki baba olmaya geçişte yaşadıkları deneyimler ve yaşadıkları zorluklar incelenmek istenmiştir. Araştırmada maksimum çeşitlilik sağlanmaya çalışılmış olup, çalışma grubunu; 0-1 yaş aralığında bebeği olan, evli, ilk kez veya ikinci, üçüncü kez çocuğu olan 13 yeni baba oluşturmaktadır. Katılımcıların vermiş olduğu cevaplardan yola çıkılarak; değişim ve uyum, bakım ve görevler, baba-bebek etkileşimi, hazırlık-paylaşım ve destek sistemleri ve babalık olmak üzere 5 tema oluşturulmuştur. Her bir baba için tamamen değişen düzen öne çıkan bir ifade olarak görülmüştür. Yeni baba olmuş bireylerin çoğunun bu süreci planladığı ve olumlu, olumsuz yanlarıyla kabul ettikleri görülmüştür. Planlanan bir süreç olmasına rağmen, babaların bu konuda eğitim almaya yönelmedikleri de dikkat çekici bir ayrıntı olarak göze çarpmıştır. Aynı zamanda yardım arayışlarının az olduğu görülmüştür. Ev içi işlerde de eşlerine yeterince yardım ettiklerini belirttikleri görülmüştür. Babalık hissinin süreç içerisinde anlaşılacağını belirttikleri ve mevcut deneyimleri üzerinden konuyu düşündüklerinde de daha iyi bir baba olma ifadelerinin ön plana çıktığı görülmüştür. Sonuç olarak; yeni baba olmuş bireylerle yapılan derinlemesine görüşmelerin, süreci yaşayan bireyler için bilgilendirici ve gelecekte yapılacak çalışmalara da yol gösterici nitelikte olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The transition to fatherhood represents one of the most significant changes in a man's life and brings with it numerous challenges; it can be considered an experience that is lived differently by each individual. Becoming a father, whether for the first, second, or third time, may place individuals in a vulnerable position and create confusion in regulating relationships, preparing for the role, and managing the overall process. Despite this, it is noteworthy that there is limited research in the literature examining how this process is evaluated and perceived from fathers perspectives. Within this framework, the present study aimed to examine the experiences and challenges encountered by new fathers during their transition to fatherhood within the first year postpartum. Maximum variation sampling was employed, and the study group consisted of 13 married new fathers who had infants aged between 0 and 1 year and who were experiencing fatherhood for the first, second, or third time. Based on the participants responses, five main themes were identified: change and adaptation, care and responsibilities, father–infant interaction, preparation–sharing and support systems, and fatherhood. A completely altered daily routine emerged as a prominent expression for all fathers. It was observed that the majority of new fathers had planned this process and accepted it with both its positive and negative aspects. However, despite the planned nature of the transition, it was noteworthy that fathers generally did not seek education or training related to fatherhood. Additionally, help-seeking behaviors were found to be limited. Fathers also reported that they provided sufficient support to their spouses in household responsibilities. It was further observed that fathers perceived the sense of fatherhood as something that would develop over time and, when reflecting on their current experiences, expressed a desire to become better fathers. In conclusion, it can be stated that in-depth interviews conducted with new fathers are informative for individuals experiencing this transition and provide guidance for future research.