Mirasbırakanın sağlığında mirasçılardan birine yapmış olduğu önemli kazandırmalar
Significant advancements made by the testator to an heir during their lifetime
- Tez No: 996904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Mirasbırakanın sağ iken mirasçılarına yapmış olduğu kazandırmalar nedeniyle yasal mirasçılar arasında bozulan eşitlik, TMK'nın 669 ve 675'inci maddeleri arasında düzenlenen denkleştirme kurumu ile sağlanmaktadır.Mirasbırakanın sağlığında yapmış olduğu ve TMK'nın 565'inci maddesinde sayılan sağlararasıkazandırmalar ise tenkise tabi olmaktadır. Tez konumuz mirasbırakanın sağ iken yapmış olduğu kazandırmaları ilgilendirmektedir. Denkleştirme kurumu ile yasal mirasçılar arasında bozulan denge yeniden tesis edilmekte, söz konusu kazandırmalar nedeniyle saklı payı ihlal edilen mirasçılar ise tenkis kurumu ile saklı payını elde edebilmektedir. Çalışmamızda denkleştirme ve tenkis kurumları mirasbırakanın sağlararası kazandırmaları bakımından ele alınmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The equality disrupted among the legal heirs due to the inter vivos transfers made by the legator to the heirs during his lifetime is restored through the mechanism of equalization, as regulated between Articles 669 and 675 of the Turkish Civil Code. The inter vivos transfers made by the legator during his lifetimeare subject to reductionas listed in Article 565 of the Turkish Civil Code. The subject of this thesis concerns the transfers made by the legator while he was still alive. The method of equalization serves to reestablish the balance disrupted among the legal heirs, while heirs whose reserved shares have been infringed upon due to such inter vivos transfers may recover their reserved portions through the mechanism of reduction. This study discusses equalization and reduction mechanisms in terms of inter vivos transfers by the legator.