Kamusal alan ve medyatikleşme perspektifinden YouTube gazeteciliğinin analizi
An analysis of YouTube journalism from the perspective of the public sphere and mediatization
- Tez No: 996906
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Gazetecilik, Communication Sciences, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, YouTube gazeteciliğinin Türkiye'deki yapısal ve işlevsel dönüşümünü, geleneksel medya ile dijital platformlar arasındaki farklılıkları ve süreklilikleri ile demokratik ve özgürlükçü işlevsellik iddiası ortaya koyan YouTube platformunun teknolojik, ideolojik, politik ve ekonomik kısıtlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Gazetecilik pratiğini medya sisteminin dönüşümü bağlamında çözümlemeye olanak tanıyan ve kuramsal olarak Habermas'ın Kamusal Alan Kuramı ve Medyatikleşme kavramı perspektifiyle uyumlu bir analiz çerçevesinde kurgulanmıştır. Bu bağlamda geleneksel medyada çalışmış ve YouTube üzerinden gazetecilik faaliyeti yürüten 12 gazeteciden 8 soruluk yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile elde edilen veriler Taguette yazılımı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular YouTube'un erişilebilirlik ve 'patronsuzluk' sayesinde alternatif bir kamusallık açtığını; ancak görünürlük ekonomisi ve algoritmik-denetim mekanizmaları nedeniyle bu özgürleşmenin platform mantığında kısıtlandığını göstermektedir. Ayrıca çift yönlü ve anlık geri bildirimler, içerik stratejilerini doğrudan şekillendirerek kamusal tartışmayı genişletirken izlenme–beğeni odaklı bir yönlendirme ve popülizm baskısını da üretmektedir. Hız, görünürlük ve rekabet baskısı; doğruluk–teyit süreçleri ve profesyonel mesafe ilkeleriyle gerilim yaratarak etik sorumluluğu kurumsal yapılar yerine birey omuzuna bırakmaktadır. Bu çalışma, dijital kamusal alanda gazeteciliğin geleceğine ilişkin eleştirel bir değerlendirmeyle Türkiye bağlamında literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the structural and functional transformation of YouTube journalism in Turkey, the differences and continuities between traditional media and digital platforms, and the technological, ideological, political, and economic constraints of the YouTube platform, which claims to be democratic and libertarian in its functionality. The study is structured within an analytical framework that allows for the analysis of journalistic practice within the context of the transformation of the media system and is theoretically consistent with Habermas's Public Sphere Theory and the concept of Mediatization. In this context, data obtained from 12 journalists who have worked in traditional media and conducted journalistic activities via YouTube, using a semi-structured interview technique with 8 questions, were analyzed using content analysis with the Taguette software. The findings show that YouTube opens up an alternative public sphere thanks to its accessibility and 'bosslessness'; however, this liberation is restricted within the platform's logic due to the visibility economy and algorithmic-control mechanisms. Furthermore, two-way and instantaneous feedback directly shapes content strategies, expanding public debate while also generating a viewership- and like-oriented manipulation and populist pressure. The pressures of speed, visibility, and competition; By creating tension with fact-checking processes and professional distancing principles, it shifts ethical responsibility from institutional structures to the individual. This study offers a unique contribution to the literature in the Turkish context with a critical perspective on the future of journalism in the digital public sphere.