Kamu politikalarının uygulamasında sokak bürokratlarının rolü: (2019-2021) Covid dönemi Türkiye ve Gana karşılaştırmalı örnekleri
The role of street bureaucrats in the implementation of public policies: Comparative analysis from Turkey and Ghana during the Covid-19 period (2019-2021)
  1. Tez No: 996913
  2. Yazar: IBRAHIM ABUBAKAR AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CERAY ALDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye ve Gana'yı karşılaştırmalı bir analiz kullanarak, 2019'dan 2021'e kadar COVID-19 halk sağlığı politikalarının uygulanmasında sokak düzeyindeki bürokratların (SDB) rolünü incelemektedir. Michael Lipsky'nin sokak düzeyindeki bürokrasi teorisi ve asıl-vekil teorisine dayanan bu çalışma, siyasi etkilerin, ön saflarda görev yapan sağlık hizmetleri sağlayıcılarının özerkliğini, takdir yetkisini, motivasyonunu, politikaları uygulama istekliliğini ve sağlık hizmetleri sunumundaki genel etkinliğini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Fenomenolojik bir çerçeve içinde niteliksel keşifsel vaka çalışması yaklaşımı kullanılarak, 16 ön saflarda çalışan sağlık çalışanı (sekizi İstanbul, Türkiye'den ve sekizi Akra, Gana'dan) ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla birincil veriler toplanmıştır. Bulgular, siyasi müdahalenin SDB'lerin özerkliğini ve takdir yetkisini sıklıkla kısıtladığını, bunun da tutarsız politika uygulamalarına, motivasyonun azalmasına ve olumsuz uygulama sonuçlarına yol açtığını ortaya koymaktadır. Türkiye'nin merkezi yönetim yapısı ile Gana'nın nispeten ademi merkeziyetçi yaklaşımı arasında önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Araştırma, SDB'lerin kaynak kısıtlamaları ve siyasi baskılara yanıt olarak kullandıkları başa çıkma stratejilerini vurgulamakta ve sağlık krizleri sırasında politika etkinliğini artırmak için daha fazla mesleki özerklik ve takdir yetkisine duyulan kritik ihtiyacı ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma, politika uygulamasının depolitize edilmesinin önemini vurgulayarak kamu yönetimi bilimine katkıda bulunmakta ve benzer krizlerle karşı karşıya olan gelişmekte olan ülkelerde bürokratik dayanıklılığı güçlendirmek için pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the role of street-level bureaucrats (SLBs) in implementing COVID-19 public health policies from 2019 to 2021, using a comparative analysis of Turkey and Ghana. Grounded in Michael Lipsky's street-level bureaucracy theory and the principal-agent theory, this study explored how political influences affected the autonomy, discretion, motivation, willingness to implement policies, and overall effectiveness of frontline healthcare providers in delivering healthcare. Employing a qualitative exploratory case study approach within a phenomenological framework, primary data were gathered through semi-structured interviews with 16 frontline health workers (eight from Istanbul, Turkey, and eight from Accra, Ghana). Findings revealed that political interference frequently constrained the autonomy and discretion of SLBs, resulting in inconsistent policy implementation, reduced motivation, and adverse implementation outcomes. Significant differences emerged between Turkey's centralized governance structure and Ghana's relatively decentralized approach. The research emphasized the coping strategies employed by SLBs in response to resource constraints and political pressures, highlighting the critical need for greater professional autonomy and discretion to enhance policy effectiveness during health crises. Furthermore, this research contributes to public administration scholarship by highlighting the importance of depoliticizing policy implementation and provides practical implications for strengthening bureaucratic resilience in developing countries facing similar crises.