İş sağlığı ve güvenliğinde yapay zeka entegrasyonu; İSG profesyonellerin yapay zeka uygulamalarına bakış açısının irdelenmesi
Integration of artificial intelligence in occupational health and safety: Exploring OHS professionals' perspectives on AI applications
  1. Tez No: 984727
  2. Yazar: SERKAN BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kazalar, Science and Technology, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kavramı, tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler araştırılmış dijitalleşme ve yapay zeka teknolojilerinin İSG süreçlerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT), artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), büyük veri ve otonom robotlar gibi teknolojilerin iş güvenliği alanında kullanım alanları değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgular bölümünde, iş sağlığı ve güvenliği alanında yapay zeka teknolojilerinin kullanımına ilişkin anket çalışması yapılmıştır. Katılımcıların yapay zekanın iş kazalarının önlenmesi, risklerin ve tehlikelerin önceden tespit edilmesi, çalışanların güvenliğinin sağlanması ve iş verimliliğinin geliştirilmesine yönelik görüşleri alınmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bulgular, yapay zeka tabanlı uygulamaların İSG açısından önemli fırsatlar sunduğunu, ancak uygulamada karşılaşılan teknik, ekonomik ve farkındalık düzeyi sorunlarının da dikkate alınması gerektiğini göstermiştir. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliği alanında yapay zeka destekli teknolojilerin verimli şekilde uygulanmasının, çalışan sağlığının korunması ve güvenli çalışma ortamlarının oluşturulması açısından önemli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the concept of occupational health and safety (OHS), its historical development, and the legal framework in Turkey, while examining the effects of digitalization and artificial intelligence (AI) technologies on OHS processes. The study evaluates the applications of technologies such as AI, the Internet of Things (IoT), augmented reality (AR), virtual reality (VR), big data, and autonomous robots in the field of workplace safety. In the findings section of the research, a survey was conducted to examine the use of AI technologies in occupational health and safety. Participants' opinions were collected regarding AI's role in preventing workplace accidents, the early detection of risks and hazards, ensuring employee safety, and improving operational efficiency. The collected data were analyzed. The findings indicate that AI-based applications offer significant opportunities for OHS; however, technical, economic, and awareness-level challenges encountered in practice must also be considered. In conclusion, the study demonstrates that the effective implementation of AI-supported technologies in occupational health and safety is crucial for protecting employee health and creating safe working environments.