Ruh sağlığı çalışanlarına yönelik öz-şefkat temelli psikoeğitim programının ikincil travma, eşduyum yorgunluğu ve öz-şefkate etkisi
The effect of self-compassion based psychoeducation program for mental health workers secondary trauma, compassion fatigue and self-compassion
  1. Tez No: 996928
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışman ve psikologların ikincil travma ve eşduyum yorgunluğu deneyimlerini inceleyerek ruh sağlığı çalışanlarına yönelik öz-şefkat temelli psikoeğitim programı geliştirmek ve programın etkililiğini nicel ve nitel yöntemlerle değerlendirmektir. Karma araştırma yöntemlerinden iç içe karma desende yürütülen çalışma dört aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada, 14 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla ikincil travma ve eşduyum yorgunluğu deneyimleri incelenmiş ve altı tema belirlenmiştir. İkinci aşamada, bu bulgular ışığında öz-şefkat temelli psikoeğitim programı geliştirilmiştir. Üçüncü aşamada, psikoeğitim programının etkisi 12'şer katılımcı bulunan deney ve kontrol gruplarında, ön test, son test ve izleme testi ile sınanmıştır. Nicel veriler İkincil Travmatik Stres Ölçeği, Psikolojik Danışmanlarda Şefkat Yorgunluğu Ölçeği ve Öz-Duyarlık Ölçeği ile, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formları yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler sırasıyla SPSS 28 ve MAXQDA programları ile analiz edilmiştir. Deneysel çalışmada, öz-şefkat temelli psikoeğitim programının psikolojik danışman ve psikologların ikincil travma, eşduyum yorgunluğu ve öz-şefkatleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturabildiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci nitel aşamasında programa ilişkin görüşler ve programın etkilerine ilişkin görüşler başlıklı iki tema belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, ilgili alan yazın doğrultusunda tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the secondary trauma and compassion fatigue experiences of psychological counselors and psychologists, to develop a self-compassion–based psychoeducation program for mental health professionals, and to evaluate its effectiveness using both quantitative and qualitative methods. Conducted within an embedded mixed-methods design, the study consisted of four stages. In the first stage, the experiences of 14 participants regarding secondary trauma and compassion fatigue were explored through semi-structured interviews, resulting in six identified themes. In the second stage, a self-compassion–based psychoeducation program was developed based on these findings. In the third stage, the psychoeducation program's effectiveness was tested in experimental and control groups, each comprising 12 participants, using pre-test, post-test, and follow-up assessments. Quantitative data were collected using the Secondary Traumatic Stress Scale, the Compassion Fatigue Scale in Psychological Counselors, and the Self-Compassion Scale, while qualitative data were obtained through semi-structured interview forms. The collected data were analyzed using SPSS 28 and MAXQDA software, respectively. The experimental study indicated that the self-compassion-based program had a statistically significant positive effect on participants' secondary trauma, compassion fatigue, and self-compassion levels. In the second qualitative stage, two themes emerged regarding participants' experiences with the program and their perceptions of its impact. The findings of the study were discussed in the light of the related literature, and various suggestions were presented.