Implementing school based teacher training: The case study of departments of education for intellectually disabled students in Turkey
Okul temelli öğretmen uygulaması programının uygulanması: Türkiye'deki zihin engelliler öğretmenliği bölümleri vaka analizi
  1. Tez No: 996929
  2. Yazar: OĞUZHAN HAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TIM I. WILLIAMS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Readıng
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Türkiye'de dört farklı bölgede yer alan zihin engelliler öğretmenliği bölümleri ve bu bölümlerdeki uygulama öğrencilerinin gönderildiği uygulama okullarını içeren farklı uygulamalara sahip okul temelli öğretmenlik uygulamaları programlarını incelemektedir. Ayrıca, bu iki ortam arasında hangi farklılıkların olduğunu ve bu farklılıkların niçin sistem içerisinde ortaya çıktığını da araştırıyor. Bu sistemi net bir şekilde anlamak için aşağıdaki ana araştırma sorusu ayrıntılı olarak ele alınmıştır: Türkiye'deki okul temelli öğretmen yetiştirme programlarındaki farklılıklar ve benzerliklerin nedenleri nelerdir? Öğretmenlik uygulaması programındaki katılımcıların uygulamaları arasındaki benzerlik ve farklılıkları anlamanın en uygun yolu vaka analizi tekniğini kullanmaktır. Bu analiz tekniğini kullanırken nitel veri toplama yöntemleri; yarı yapılandırılmış görüşmeler ve bu görüşmeleri daha kısa tutmaya yardımcı olan basit ve açık cevaplar ortaya koymak amacıyla hazırlanmış özgeçmiş bilgi alma formu kullanılmıştır. Katılımcılar dört farklı bölgede yer alan uygulama öğretim elemanlarından ve uygulama okullarında uygulama sınıf öğretmenliği yapan öğretmenlerden seçilmiştir. Veriler toplam 26 katılımcıdan toplanmıştır: on üç uygulama öğretim elemanı ve on üç uygulama sınıf öğretmeninden toplanmıştır. Dört farklı bağlam, elde edilen bulguların ve daha önce yapılan çalışmaların birleştirilmesiyle bu araştırmayı şekillendirmiştir; Profesyonel Bağlam, Yapısal Bağlam, Materyal Bağlam ve Ortaklık Bağlamı. Bu dört bağlamın kullanılması uygulama içerisindeki temel aktörlerin bireysel, vekalet ve kolektif açıdan eylemlilik düzeylerinin görülmesinde yardımcı olmuştur. Toplanan veriler katılımcıların ne uyguladıkları, rolleri konusundaki algıları, uygulamalarının kendi sebepleriyle açıklamaları, ortaklarıyla iş birliği yapmaları, programın gereklilikleri ve sorumlulukları ile alakalı olarak sınıflandırılmış ve bu dört bağlamın altında tartışılmıştır. Temel bulgular, katılımcıların çoğunun ulusal standartların veya kendi sorumluluklarının tam olarak farkında olmadığıdır. Ek olarak, bu katılımcıların uygulamaları temel olarak kendi çevrelerine uyum sağlamak amacıyla kolektif hareket etmeye dayanmaktadır. Uygulamayı yürüten bireyler arasındaki zayıf ortaklık düzeyi, uygulama okulu ve üniversiteler arasında tespit edilen bir diğer önemli problemdir. Tüm bu farklı uygulamalar öncelikle katılımcıların düşük eylemliliğinden kaynaklandığı belirtilmektedir. Bu çalışma belirli önerilerde bulunmaktadır. Birincisi, programda katılımcıların eylemlilik düzeyinin, daha iyi ve standart bir sistem oluşturmak için geliştirilmesi gerekmektedir. İkincisi, ortak standartların herkes tarafından belirli bir düzeyde takip edilmesini sağlamak amacıyla katılımcılara yaptırım uygulamak yerine danışmanlık temelinde denetim yapılması gerekmektedir. Son olarak, program içerisinde katılımcılar arası iş birliği ve dayanışmanın ortak bir standartta oluşturulması ve iyileştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the different practices followed in four different regions' school-based teaching practice programmes in Turkey, which comprised a university environment which is the Department of Education for Intellectually Disabled Students (DEIDS) and the schools to which student teachers (ST) are sent for their teaching practice. It also investigates what differences there are between these two environments and why these differences occur in the system. In order to understand the system clearly, the following main research question is addressed in detail: What are the reasons for the differences and similarities in school-based teacher training programmes in Turkey? The most appropriate way to understand the similarities and differences between the practices of the participants in the programme was to use a case-study approach using qualitative data collection methods, semi-structured interviews and a background information form which helped to keep the interviews short in order to elicit straightforward and apposite answers. The sample was selected from university supervisors and school teachers who conduct the practice programme in the training schools in the four regions. The data were collected from a total of 26 participants: thirteen university tutors (UT) and thirteen cooperating teachers (CT). Four contexts give shape to the study by combining the variety of accessed research data and the findings from previous studies: the Professional Context, the Structural Context, the Material Context and the Partnership Context. Using these four contexts helps to see the main actors` levels of agency by looking at their practices from the individual-proxy-collective agency in the programme. The data on what they were practising, their perceptions of their roles, the reasons for their practice in their own ways, their collaboration with their partners and what they knew about the programme's requirements and their responsibilities were categorised and discussed under these four contexts. The key findings are that most of the participants were not properly aware of the national standards or their own responsibilities. Additionally, their practices were principally based on collective actions geared to suit their own particular environment. Poor partnership between the participants is another significant problem which was identified between the environments. It is suggested that all of these issues were primarily due to the participants' low level of agency. This study makes a number of recommendations. First, the level of agency of the participants in the programme needs to be developed to ensure a possibly better and standardised environment. Second, inspection on an advisory basis rather than enforcing the participants needs to be established to ensure that common standards are followed by everyone, at least to some level. Finally, inter-participant cooperation and collaboration within the programme needs to be created to a common standard and improved.