Havayolu firma seçimi literatürünün evrimi: ÇKKV yaklaşımlarına yönelik bibliyometrik inceleme
The evolution of airline company selection literature: A bibliometric analysis of MCDM approaches
- Tez No: 996948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL SENİR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, havayolu firma seçimi literatürünü çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri odağında bibliyometrik yöntemlerle haritalamayı amaçlamaktadır. Veriler, Web of Science (WoS) Core Collection'dan 2002–2025 dönemini kapsayacak şekilde 18 Aralık 2025 tarihinde“Topic/Konu”aramasıyla elde edilmiştir. PRISMA akışıyla raporlanan tarama sonucunda nihai veri seti 215 makaleden oluşmuştur. Analizler VOSviewer ile gerçekleştirilmiş; anahtar kelime eş-ortaya-çıkma, ortak yazarlık, atıf, eş-atıf ve bibliyografik eşleşme teknikleri uygulanmıştır. Bulgular, alanın kavramsal çekirdeğinde yöntem terimleri ile hizmet/hizmet kalitesi ekseninin birlikte öne çıktığını; ÇKKV yöntemlerinin sıklıkla performans ve sıralama bağlamlarıyla ilişkilendirildiğini ve sosyal yapının kümeli/parçalı bir görünüm sergilediğini göstermektedir. Çalışma, gelecekteki içerik analizleri ve ampirik araştırmalar için literatürün nicel ve yapısal bir panoramasını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis maps the airline choice literature with a focus on multi-criteria decision-making (MCDM) methods using bibliometric techniques. Data were retrieved from the Web of Science (WoS) Core Collection through a Topic search on 18 December 2025, covering studies published between 2002 and 2025. Following a screening process reported via the PRISMA flow, the final dataset consisted of 215 articles. Analyses were conducted in VOSviewer using keyword co-occurrence, co-authorship, citation, co-citation, and bibliographic coupling techniques. The findings indicate that the field's conceptual core is jointly shaped by method-related terms and the service/service quality stream; MCDM methods are frequently associated with performance and ranking contexts; and the social structure of the literature displays a clustered and fragmented pattern. Overall, the study provides a quantitative and structural panorama of the literature and proposes a framework for future content analyses and empirical research.