Görsel sanatlar dersinin öğrenci gelişimine katkısının rehber öğretmen görüşleri ile incelenmesi
An examination of the contribution of visual arts lessons to student development through the opinions of guidance counselors
- Tez No: 996947
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı görsel sanatlar dersinin öğrenci gelişimine katkısını rehber öğretmen görüşleri ile tespit etmektir. Bu amaç kapsamında aşağıdaki alt amaçlara cevap aranmıştır. Görsel sanatlar dersinin öğrencinin fiziksel/motor gelişimine katkısına yönelik rehber öğretmen görüşleri nelerdir? Görsel sanatlar dersinin öğrencinin psiko-sosyal/duygusal gelişimine katkısına yönelik rehber öğretmen görüşleri nelerdir? Görsel sanatlar dersinin öğrencinin bilişsel/zihinsel gelişimine katkısına yönelik rehber öğretmen görüşleri nelerdir? Bu çalışmanın sonunda görsel sanatlar dersinin öğrenci gelişimine katkısına yönelik rehber öğretmen görüşleri ile öğrenci gelişimine katkısının tespit edileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Rize Pazar ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda görev yapan ve rastgele seçilen 20 rehber oluşturmaktadır. Bu Rehber öğretmenlere hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmıştır. Bu kapsamda katılımcılara üç alt amacın her birine yönelik üç soru olmak üzere toplam dokuz soru yöneltilmiştir. Araştırmanın sonucunda Görsel sanatlar dersinin fiziksel/motor gelişim açısından gerekli olduğu, önemli olduğu ve desteklemesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Görsel sanatlar dersinin fiziksel/motor gelişime katkı sağladığı ve desteklediği, öğretmenler tarafından fiziksel/motor gelişime olumlu yönde katkı sunmak üzere fiziksel gelişimi destekleyici, uygulamalı ve özgüveni destekleyici etkinlikler yapılabileceği sonuçları elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Görsel sanatlar dersinin öğrencinin psiko-sosyal/duygusal gelişimi açısından gerekli olduğu, önemli olduğu, elzem olduğu ve kritik öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcılardan elde edilen bulgulara göre Görsel sanatlar dersinin psiko-sosyal/duygusal gelişime katkı sağladığı, desteklediği, olumlu yönde etkilediği ve dünyasını dışa yansıtmasını sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Görsel sanatlar öğretmenleri tarafından psiko-sosyal/duygusal gelişime olumlu yönde katkı sağlamak üzere öğrencilere özgür bir ortam oluşturulabileceği, öğrencilerin bireysel değerlendirilmesi gerektiği ve onlara değerli olduklarının hissettirilmesi gerektiği, öğrencilerin ürünlerinin sadece sanatsal yönden değil duygusal yönden de değerlendirilmesi gerektiği sonucu elde edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin hayal gücü ve yaratıcı düşüncelerini zorlayacak faaliyetlere daha fazla zaman ayrılmalı, güvenli bir ortam oluşturulmalı ve eserler takdir edilerek desteklenmelidir, olumlu geri bildirimler verilmelidir, kendilerini ve duygularını ifade edecekleri etkinliklere yer verilmelidir, grup etkinlikleri ile sosyal beceri ve duygularını geliştirecek etkinlikler yapılmalıdır, görev ve sorumluluk verilerek öğrenciler duygusal yönden desteklenmelidir sonuçlarına ulaşılmıştır. Görsel sanatlar dersinin öğrencinin zihinsel/bilişsel gelişim açısından gerekli olduğu, önemli olduğu ve destekleyici olduğu, zihinsel/bilişsel gelişime katkı sağladığı ve geliştirdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Görsel sanatlar dersinin zihinsel/bilişsel gelişimi olumlu yönde etkilediği, iyileştirici olduğu, dengelediği ve ileriye taşıdığı tespit edilmiştir. Görsel sanatlar öğretmenleri tarafından zihinsel/bilişsel gelişime olumlu yönde katkı sağlamak üzere analitik düşünme, problem çözme, akıl yürütme ve yaratıcı düşünme gibi üst düzey beceriler kazandıracak, gözlem becerisi sağlayacak, diğer derslerle bağlantılı ve gurup etkinliklerinin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca evrensel sanat eserlerinden yararlanarak öğrencilerde bilinç oluşturulabileceği, akademik yönden düşük başarılı öğrencilere sanat etkinlikleri yoluyla okula aidiyet ve başarma duygusu kazandırılabileceği, akademik başarılarının desteklenebileceği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the contribution of visual arts lessons to student development through the opinions of guidance counselors. Within this scope, the following sub-objectives were addressed. What are the opinions of guidance counselors regarding the contribution of visual arts lessons to students' physical/motor development? What are the opinions of guidance counselors regarding the contribution of visual arts lessons to students' psycho-social/emotional development? What are the opinions of guidance counselors regarding the contribution of visual arts lessons to students' cognitive/mental development? It is anticipated that this study will determine the opinions of guidance counselors regarding the contribution of visual arts lessons to student development and the actual contribution of visual arts lessons to student development. This study utilized a case study model, a qualitative research method.The study group consisted of 20 randomly selected guidance counselors working in schools and institutions affiliated with the Ministry of National Education in the Pazar district of Rize. A semi-structured interview form was administered to these guidance counselors on a voluntary basis. In this context, participants were asked a total of nine questions, three questions for each of the three sub-objectives. The research concluded that visual arts lessons are necessary, important, and supportive of physical/motor development. It was found that visual arts lessons contribute to and support physical/motor development, and that teachers can conduct practical, self-confidence-boosting activities to positively contribute to physical/motor development. According to the findings, it was concluded that the Visual Arts course is necessary, important, essential, and critical for the psycho-social/emotional development of the student. Based on the findings from the participants, it was concluded that the Visual Arts course contributes to, supports, positively influences, and enables students to express their world. It was concluded that visual arts teachers can create a free environment for students to positively contribute to their psycho-social/emotional development, that students should be evaluated individually and made to feel valued, and that students' work should be evaluated not only artistically but also emotionally. Furthermore, it was concluded that more time should be allocated to activities that challenge students' imagination and creative thinking, a safe environment should be created, and works should be appreciated and supported, positive feedback should be given, and students should be encouraged to feel valued and empowered. The study concluded that activities should be provided where students can express their feelings, group activities should be conducted to develop their social skills and emotions, and students should be emotionally supported by being given tasks and responsibilities. The study concluded that visual arts lessons are necessary, important, and supportive for students' mental/cognitive development, contributing to and improving this development. It was determined that visual arts lessons positively influence, improve, balance, and advance mental/cognitive development. The study concluded that visual arts teachers should incorporate group activities that foster higher-level skills such as analytical thinking, problem-solving, reasoning, and creative thinking, as well as observation skills, in order to positively contribute to mental/cognitive development. Furthermore, it was found that awareness can be raised among students by utilizing universal works of art, and that academically underperforming students can gain a sense of belonging and achievement through art activities, thereby supporting their academic success.