Kayseri kent kimliği
Urban identity of Kayseri
- Tez No: 996955
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kent kimliği, tarihsel birikimden beslenen ve zaman içinde değişip dönüşebilen, farklı müdahalelere açık dinamik bir olgudur. Bir kenti kimliği üzerinden ele almak, aslında o kenti tarihi, coğrafi, sosyo-kültürel, ekonomik, sportif ve mekânsal gibi tüm boyutlarıyla bir bütün olarak kavramayı gerektirir. Her kentin kendine özgü bir kimliği vardır ve bu kimlik zaman içerisinde farklı etkiler sonucu değişime uğrar. Bu çalışmada, Kayseri kenti özelinde kentsel kimlik sürecini etkileyen konular incelenmekte; bu konular üzerinden kent aktörlerinin Kayseri'ye ilişkin kent kimliği algıları ve düşünceleri ortaya konulmaktadır. İnsanlar tarafından bir kentin sadece öne çıkan unsurlarıyla nasıl göründüğü ve tanındığı değil, aynı zamanda insanların hafızasında nasıl yer ettiği ve algılandığı da kent kimliğinin oluşumunda ve ortaya çıkarılmasında belirleyici bir husustur. Bu çerçevede araştırmanın amacı, Kayseri'de kent kimliğinin zaman içindeki değişim sürecini açıklamak ve bu dönüşümün hangi aktörler ve dinamikler tarafından, hangi koşullar altında nasıl gerçekleştiğini irdelemektir.
Özet (Çeviri)
Urban identity is a dynamic phenomenon that feeds on historical accumulation and can change and transform over time, and is open to different interventions. Considering a city through its identity actually requires understanding that city as a whole with all its dimensions such as historical, geographical, socio-cultural, economic, sports and spatial. Each city has its own unique identity and this identity changes over time as a result of different effects. In this study, the issues affecting the urban identity process in the city of Kayseri are examined; through these issues, the urban identity perceptions and thoughts of the city actors about Kayseri are revealed. Not only how a city looks and is recognized by people with its prominent elements, but also how it is remembered and perceived by people is a decisive issue in the formation and emergence of urban identity. In this context, the aim of the research is to explain the process of change in urban identity in Kayseri over time and to examine how this transformation took place by which actors and dynamics and under what conditions.