Üniversite öğrencilerinde kimlik, dindarlık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki: İstanbul Üniversitesi örneği
The relationship between identity religiosity and psychological well-being of university students: The example of Istanbul University
- Tez No: 996956
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HOROZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde kimlik, dindarlık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Bu çerçevede genç yetişkinlerin kimlik, dindarlık ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin nasıllığı; kimlik, dindarlık ve psikolojik iyi oluşun cinsiyet, yaş, öğrencilerin okudukları sınıf düzeyleri, öğrencilerin öğrenim gördükleri fakülteler, hayatlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim yeri, ailelerin sosyoekonomik durumları, anne-baba dindarlığı ve anne ve babalarının eğitim düzeyleri gibi demografik değişkenlere göre ne tür bir farklılık gösterdiği yapılan araştırmanın bulguları çerçevesinde incelenmektedir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul Üniversitesinin Edebiyat, İktisat, Tıp, İlahiyat, Hukuk, İşletme ve Mühendislik Fakültelerinde okuyan 163 kız ve 148 erkek olmak üzere 311 üniversite gencinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kimlik Ölçeği, Dini Yönelim Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Bulgulara göre kimlik, dindarlık ve psikolojik iyi oluş arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Kimlik hem dindarlıkla ilişkili olması hem de psikolojik iyi oluşu anlamlı şekilde yordaması bakımından modelde daha merkezi bir değişken olarak öne çıkmıştır. Ayrıca kimlik, dindarlık ve psikolojik iyi oluş ile çeşitli demografik değişkenler arasında da anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between identity, religiosity, and psychological well-being among university students is addressed. Within this framework, how the levels of identity, religiosity, and psychological well-being of young adults manifest; and how identity, religiosity, and psychological well-being differ according to demographic variables such as gender, age, students' year of study, the faculties in which they are enrolled, the type of settlement in which they have spent most of their lives, their families' socioeconomic status, parental religiosity, and the educational levels of their mothers and fathers are examined within the findings of the research. The sample of the study consists of 311 university youth, including 163 females and 148 males, studying in the Faculties of Literature, Economics, Medicine, Theology, Law, Business, and Engineering at Istanbul University. The Identity Scale, Religious Orientation Scale, and Psychological Well-Being Scale were used as data collection tools. According to the findings, significant positive relationships were identified between identity, religiosity, and psychological well-being. Identity emerged as a more central and explanatory variable in the model, both due to its relationship with religiosity and its significant prediction of psychological well-being. Furthermore, significant relationships were also found between identity, religiosity, psychological well-being and various demographic variables.