Gıdalarda görsel beğeniyi artırmak için kalıp kullanımı, dodurma örneği
The use of molds to enhance visual appeal in food: The case of ice cream
  1. Tez No: 996963
  2. Yazar: İBRAHİM EVRİN YAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN BEYTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Modern mutfak kültürü, yeme eyleminin bir ihtiyaçtan ziyade duyusal bir deneyim ve“oyun”kavramı çerçevesinde şekillendiği yaratıcı bir sürece evrilmiştir. Günümüz gastronomisinde görsel estetik, moleküler uygulamalar ve teknolojik imkanlarla birleşerek misafir deneyimini pekiştiren temel unsurlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışma, modern gastronomide gıda kalıbı kullanımının ve görsel düzenlemelerin bireylerin yeme içme deneyimi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle Türkiye'de Michelin yıldızlı restoranlarda görev yapan 9 şef ile derinlemesine görüşmeler yapılmış, bu görüşmeler sonucunda kalıp uygulamalarına en uygun ürün grubu olarak“dondurma”seçilmiştir. Tasarım sürecinde çilek, muz ve karadut meyvelerinin formları dijital ortama aktarılmış, 3D baskı teknolojisi kullanılarak prototipler üretilmiş ve bu prototiplerden gıdaya uygun silikon kalıplar elde edilmiştir. Hazırlanan meyveli dondurmalar hem kalıplanmış hem de kalıplanmamış formlarda üretilerek iki aşamalı duyusal analize tabi tutulmuştur. İlk aşamada, 9 eğitimli panelist ile gerçekleştirilen kalite derecelendirme testinde kalıplanmış ürünlerin görsel kriterlerde anlamlı düzeyde yüksek puan aldığı (> 6) saptanmıştır. İkinci aşamada ise 84 kişilik bir tüketici paneliyle yapılan hedonik testler sonucunda; kalıp kullanımının sadece görsel beğeniyi değil, aynı zamanda doku, lezzet ve genel beğeni algısını da olumlu yönde etkilediği verilerle kanıtlanmıştır. İstatistiksel analizler, ürünlerin içeriği ve reçetesi tamamen aynı olmasına rağmen, katılımcıların %86‟sının kalıpla üretilmiş örnekleri satın alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak; mutfakta teknoloji destekli kalıp kullanımının, gıdayı rutinin dışına çıkararak“oyun”kavramını desteklediği ve tüketici deneyimini multidisipliner bir boyutta zenginleştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern culinary culture has evolved into a creative process shaped by the concept of“play”where eating is perceived as a sensory experience rather than a mere biological necessity. In contemporary gastronomy, visual aesthetics combined with molecular techniques and technological advancements have become fundamental elements that enhance the guest experience. This study aims to investigate the role of food mold usage in modern gastronomy and its impact on individuals' dining experiences. The research began with in-depth interviews with 9 chefs working at Michelin-starred restaurants in Turkey. Based on these expert insights,“ice cream”was selected as the most suitable food group for mold applications. During the design phase, the natural forms of strawberries, bananas, and black mulberries were digitized and prototyped using 3D printing technology. These prototypes were then used to produce food-grade silicone molds. The fruit-based ice creams were produced in both molded and non-molded forms and subjected to a two-stage sensory analysis. In the first stage, a quality rating test conducted with 9 expert panelists revealed that molded products scored significantly higher in visual criteria (> 6). In the second stage, hedonic tests conducted with a consumer panel of 84 individuals demonstrated that the use of molds positively affected not only visual appeal but also the perception of texture, flavor, and overall liking. Statistical analyses indicated that despite using identical recipes, 86% of the participants were more likely to purchase the molded samples. Consequently, this research concludes that technology-assisted mold usage in the kitchen elevates food beyond routine, reinforces the concept of“play”and enriches the consumer experience through a multidisciplinary approach.