Renk faktörünün içeceklere yönelik görsel ve tatsal algılar üzerindeki etkisi
The effect of color factor on the visual and taste perceptions of beverages
  1. Tez No: 642647
  2. Yazar: SELDA KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELDA UCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yiyecek ve içeceklerin renk, tat, koku, doku, tazelik gibi duyusal özellikleri kişilerin o gıda ile ilgili algıları üzerinde önemli ölçüde etkili olmaktadır. Özellikle renk faktörü; gıdalarla ilgili beklentileri belirlemede en önemli duyusal ipucu olarak görülmektedir. Tüketiciler gıdalarla ilgili tercih ve kararlarını öncelikle gıdanın görünüşüne ve rengine göre vermektedir. Bu açıdan gıdalarda renk faktörünün tüketicilerin görsel ve tatsal algıları üzerindeki etkilerini incelemek önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, içeceklerde renk faktörünün kişilerin görsel ve tatsal algılarını farklılaştırıp farklılaştırmadığını tespit etmek ve kişilerin görsel ve tatsal algılarına yönelik belirli özelliklerin hangi renklere göre nasıl farklılaştığını belirlemek amacıyla bir deney çalışması gerçekleştirilmiştir. 7 farklı renk türü kullanılarak gerçekleştirilen deney çalışması sonucunda, katılımcıların görsel ve tatsal algılarının renk türleri bakımından önemli ölçüde farklılaştığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda, söz konusu renklerin içecekler ile ilgili belirtilen pek çok özellik bakımından görsel algı üzerinde etkili olduğu, ancak tatsal algı üzerinde etkilerinin sınırlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The sensory characteristics of food and beverages such as color, taste, smell, texture, freshness have a significant effect on the perceptions of people about that food. Especially the color factor; it is seen as the most important sensory clue in determining the expectations about food and beverage. Consumers make their choices and decisions about food and beverage primarily according to the appearance and color of them. In this respect, it is important to examine the effects of the color factor in foods and beverages on the visual and tasteful perceptions of consumers. In this study, an experiment has been carried out in order to determine whether or not the colour factor in beverages differentiates the visual and tasting perceptions of peoples and to determine how the specific features of the people's visual and tastes perceptions differ according to which colours. As a result of the experimental study conducted using 7 different colour types, it was determined that the visual and tasting perceptions of the participants differed significantly in terms of colour types. At the same time, it has been demonstrated that colors have an effect on visual perception in terms of many features related to beverages, but their effects on taste is limited.