AK Parti ve Gezi Olayları: Laclau ve Mouffe'un popülizm yaklaşımı bağlamında bir söylem analizi
AK Party and the Gezi Events: A discourse analysis in the context of Laclau and Mouffe's populism approach
  1. Tez No: 996990
  2. Yazar: BEYZA MERAL UZGAÇ DOĞANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ernesto Laclau ve Chantal Mouffe'un popülizm kuramı doğrultusunda geliştirdikleri“halk”ve“antagonistik öteki”kavramları çerçevesinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin söylem pratiklerini incelemektedir. Popülizm, siyasal alanı“biz”ve“onlar”şeklinde ikili bir karşıtlık üzerinden yapılandıran ve halkın inşasını mümkün kılan bir söylem stratejisi olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda, Gezi Parkı Olayları sürecinde ve sonrasında AK Parti'nin geliştirdiği siyasal söylem, Laclau ve Mouffe'un“halkın inşası”,“antagonizma/agonizma”ve“biz/onlar ayrımı”kavramları çerçevesinde analiz edilmektedir. Çalışma, dönemin Başbakanı ve sonrasında Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemleri üzerinden, AK Parti'nin söylem stratejilerini çözümlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the discourse practices of the Justice and Development Party within the framework of the populism theories developed by Ernesto Laclau and Chantal Mouffe, particularly focusing on the concepts of“the people”and“the antagonistic other.”Populism is addressed as a discursive strategy that constructs the political through a binary opposition between“us”and“them,”thereby enabling the formation of a collective identity referred to as“the people.”In this context, the study analyzes AK Parti's political discourse during and after the Gezi Park events in light of the concepts of popular construction, antagonism/agonism, and the us/them distinction. The analysis focuses on the discourse of Recep Tayyip Erdoğan, who served as Prime Minister during the protests and later as President, to explore how strategies were articulated in AK Parti's political rhetoric.